Meciuri echilibrate în prima zi a Cupei “Moș Crăciun” la fotbal în sală

* o competiție cu caracter umanitar * “Inima sportului brăilean bate pentru Bogdi”,  este mesajul emoționant al Asociației Clubul Sportiv de Minifotbal Brăila, organizatoarea turneului

“Inima sportului brăilean bate pentru Bogdi”, este mesajul emoționant al Asociației Clubul Sportiv de Minifotbal Brăila, cu prilejul organizării celei de a VI-a ediții a Cupei “Moș Crăciun” la fotbal în sală, competiție care a început în Sala Polivalentă, joi, 16 decembrie, un turneu cu caracter umanitar.

“Cu ocazia sărbătorilor de iarnă, ca în fiecare an, avem posibilitatea să aducem zâmbetul pe buze unor persoane care au nevoie de sprijinul nostru. În acest an, am ales cazul lui Bogdi, un copil în vârstă de 6 ani, care are nevoie de sprijinul nostru, pentru tratament de specialitate în străinătate”, este mesajul clubului organizator.

În acest an participă echipele: Sportul Chiscani, Victoria Traian, Juventus Brăila, Valraz Brăila, Dinamo Brăila, PNT, ProfSport (echipa Inspectoratului Școlar Județean) și ACSC Cazasu.

Accesul în sală este permis spectatorilor cu respectarea tuturor normelor impuse de autorități.

Prima zi a competiției a programat patru meciuri interesante, echilibrate, dovadă fiind scorurile înregistrate.

În prima partidă, Juventus a condus cu 3-1 la pauză, au marcat Șerbănescu, Vali Robu și Techiu, respectiv Stroe pentru Sportul. Iar meciul se îndrepta spre o victorie a primei formații. În repriza a doua lucrurile s-au schimbat, echipa din Chiscani a controlat jocul și a înscris de două ori, grație “dublei” lui Andrei Apostol, astfel că partida s-a încheiat nedecis, 3-3.

Tot 3-3 s-a încheiat și partida Valraz – ProfSport, după ce la pauză a fost 1-1. Pentru Valraz au marcat A. Crăciun, Mâță și Chihaia (autogol), iar pentru ProfSport au înscris L. Ivan, Bogoș, F. Bulancea.

Echilibrat a fost și meciul dintre Dinamo Brăila și ACSC Cazasu. După o primă repriză cu ocazii de o parte și de alta, scorul a fost egal, 0-0. În repriza a doua formația din Cazasu a înscris de două ori, prin Avramescu și Moroianu, Dinamo o singură dată prin Straua, astfel că prima echipă s-a impus cu 2-1.

În ultimul meci al serii, PNT s-a impus cu 4-2 în partida cu Victoria Traian. V. Ion, Preda, Oprea și M. Coman au marcat pentru echipa învingătoare, Roșu și Moldoveanu, pentru formația din Traian.