Meciuri echilibrate în etapa inaugurală

În prima etapă echipele gazdă au obţinut patru victorii, derby-ul de la Plopu s-a încheiat nedecis, iar Dacia Unirea II a fost singura echipă care a câştigat în deplasare. Conform aşteptărilor, jocul dintre nou promovata Voinţa Plopu şi Viitorul Ianca a fost unul spectaculos şi cu răsturnări de situaţii. Gazdele au deschis scorul prin Crangă (min. 15), însă până la pauză Viitorul Ianca a înscris de două ori prin Silviu Bratosin şi Ciucaşu. În repriza a doua, în timpul regulamentar de joc, nu s-a mai înscris niciun gol. În cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei al părţii secunde gazdele au beneficiat de o lovitură liberă, iar Călin a trimis mingea în plasa porţii adverse, astfel că derby-ul s-a încheiat nedecis, 2-2. Pe o suprafaţă de joc impecabilă, Pandurii Tudor Vladimirescu s-a impus cu 4-2 în faţa celor de la CS Făurei. Cu toate că a fost suspendat şi a stat în tribună, instructorul Dumitrel Buzea a avut partea sa de contribuţie la succesul "Pandurilor". Sportul Chiscani a jucat la o poartă cu Gloria Movila Miresii, a ratat şi un penalty prin Bălan, dar în final a reuşit să-şi treacă în cont toate punctele graţie golului spectaculos marcat de Andrei Crăciun în minutul 90. Tot în finalul meciului s-a impus şi Dacia Unirea II, la Viitorul Însurăţei, golul de trei puncte al brăilenilor fiind înscris de Dragoş Mucuţă în minutul 92. Primul gol al gazdelor a fost înscris de Ionuţ Oprea, iar cel de-al doilea, de tatăl acestuia, Georgică Oprea. La juniori, echipa din Însurăţei s-a impus la scor de handbal, 20-0, în disputa dacia Unirea, echipă antrenată de Adrian Baldovin. Campioana din sezonul trecut, Victoria Traian a ratat nepermis de mult în prima repriză, însă în cea de a doua a marcat de trei ori în poarta celor de la Voinţa Vişani.
După prima etapă, cinci formaţii au câte 3 puncte, ordinea în clasament fiind stabilită de golaveraj: 1 Victoria Cazasu 3 puncte (golaveraj: 7-1), 2 Pandurii Tudor Vladimirescu 3 (4-2), 3 Victoria traian 3 (3-1), 4 Dacia Unirea II 3 (3-2), 5 Sportul Chiscani 3 (1-0).