Meciul Rapid-Steaua, intrerupt in minutul 74 | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Meciul Rapid-Steaua, intrerupt in minutul 74

Meciul Rapid - Steaua, derbiul etapei a XXIV-a a Ligii I, a fost intrerupt in minutul 74, dupa ce arbitrul Alexandru Deaconu a fost lovit cu un obiect aruncat din tribuna.
In minutul 71, un duel la cap pentru balon intre stelistul Mihaita Nesu si Daniel Pancu s-a soldat cu accidentarea destul de serioasa a amindurora. Arbitrul Deaconu a intrerupt meciul si a permis echipelor medicale sa acorde ingrijiri celor doi fotbalisti. Dupa citeva zeci de secunde, Deaconu s-a ghemuit acuzind o lovitura la cap cu un obiect aruncat din tribune.
Arbitrul s-a consultat cu asistentii si cu observatorul Valentin Alexandru si a decis sa continue meciul, avertizind, in acelasi timp, organizatorii ca daca se mai lanseaza vreun obiect spre teren opreste meciul. O bricheta a fost aruncata in timp ce arbitrul se indrepta spre zona unde se accidentasera cei doi jucatori pentru a relua partida si atunci a fluierat sfirsitul meciului.
Dupa citeva minute de discutii cu observatorul Valentin Alexandru si dupa discutii cu oficialii celor doua echipe, Deaconu a decis sa nu revina si sa mentina intreruperea partidei, la scorul de 1-0 pentru Rapid.
Echipa Steaua a parasit terenul, in timp ce jucatorii rapidisti s-au certat cu arbitrul.
Oficialii rapidisti au incercat sa-l opreasca pe Deaconu sa iasa de pe teren.
Deaconu a plecat la vestiare sub escorta stewarzilor.