Meci spectaculos la Traian, câştigat de Sportul Chiscani cu 1-0

• în prima repriză, gazdele au trimis de două ori mingea în transversală • repriza secundă a aparţinut echipei din Liga a III-a • golul superb al lui Gabriel Preda a decis soarta amicalului • portarul Constandache a limitat proporţiile înfrângerii echipei gazdă

Spectatorii care au venit sâmbăta trecută în tribuna stadionului din Traian au asistat la o partidă de fotbal frumoasă între Victoria Traian şi Sportul Chiscani.

Amicalul a avut multe faze interesante de o parte şi de alta. Echipa gazdă a fost mai activă în atac şi a trimis de două ori mingea în transversală în prima repriză. În partea a doua, Adrian Baldovin a folosit o formulă de echipă apropiată cu cea care va evolua în viitorul campionat şi Sportul şi-a creat multe ocazii de gol, una fiind fructificată de Gabriel Preda după o acţiune splendidă de atac la care au mai participat Adamache şi Moldoveanu.

În minutul 3, Sportul putea deschide scorul, când Adamache a pasat în faţa porţii dar Lovin a trimis mingea cu latul, pe lângă poartă, dintr-o poziţie ideală. La faza imediat următoare, Victoria Traian a beneficiat de o lovitură liberă, Costel Roşu a centrat în careul oaspeţilor dar Buzatu nu a reuşit să înscrie. Gazdele au avut o posesie mai bună a mingei şi, în minutul 12, după un corner, Paul Ioan a trimis mingea în transversală. Cinci minute mai târziu, Constandache s-a evidenţiat la şutul lui Zaharia. Echipa pregătită de Puiu Antohi a continuat să fie la fel de agresivă în atac şi a mai creat două faze spectaculoase, prima în minutul 21 când, după un triunghi de pase cu Puia şi Buzatu, Moroşan a şutat plasat dar Toma a fost la post, cea de a doua în minutul 23, când Moroşan a fost pe post de servant, iar Puia a ţintit din nou bara transversală.

Până la finalul primei reprize s-a jucat între cele două careuri şi nu s-a mai consemnat nicio ocazie clară de gol.

În repriza a doua, Sportul a controlat jocul şi a irosit trei şanse de gol, prima prin Moldoveanu (min. 47), Iordache (min. 53) şi Drezaliu (min 69).

Echipa pregătită de Adrian Baldovin a reuşit să marcheze în minutul 73, prin Preda, după o acţiune la care au mai participat Adamache şi Moldoveanu. Putea fi 2-0 pentru Sportul dar Gheţu a scos de pe linia porţii mingea şutată de Pârlog (min. 75). A urmat un corner executat de Bogdan Dumitru şi un şut al lui Moldoveanu peste transversală.

Constandache a avut două intervenţii in extremis în faţa lui Preda (min. 79) şi Bălan (min. 82), iar Sportul s-a impus cu 1-0.

“A fost un antrenament foarte bun în care le-am dat posibilitatea tuturor jucătorilor să arate că merită să intre în primul unsprezece. Un test în care am văzut ce trebuie să mai remediem până la startul campionatului”, a declarat Adrian Baldovin.

Sportul Chiscani: Toma (min. 46: Constantinescu) – M. Pascu, Preda, Pârlog, Boga (min. 46: B. Dumitru) – Chihaia (min. 78: Gavrilă), Lovin (min. 46: Moldoveanu) – Lupu (min. 46: Bălan), Adamache, Zaharia - Iordache (min. 63: Drezaliu).

Victoria Traian: Constandache – Orăşanu, Gheţu, V. Baciu, Ioniţă - Roşu, P. Ioan, Tudorache, Puia – Moroşan, Buzatu. În repriza a doua au mai evoluat Dinu, Păvălache, G. Ion, Ene, Giol, Frumuzache, Enache.