Meci spectaculos la Chiscani

• Sportul Chiscani și Daous Dava au remizat, 2-2, după o partidă care a depășit nivelul acestui eșalon • Viitorul Șuțești victorie la scor, 6-0, în partida cu Voința Vișani

Unul dintre meciurile interesante ale etapei a 7-a din Liga a V-a a avut loc la Chiscani, între Sportul din localitate și Daous Dava Brăila.

“Din punct de vedere valoric, prima repriză a depășit nivelul acestui eșalon”, a declarat Laurențiu Vărgatu, președintele AJF Brăila, prezent la acest joc. Izvoranu a ratat o mare ocazie de gol în minutul 6, apoi în doar două minute, Straua a marcat de două ori iar echipa vizitatoare conducea cu 2-0, în minutul 12. În continuare s-a jucat într-un ritm alert și, într-un interval de patru minute, Sportul Chiscani, care a avut în echipa de start doi jucători de 16 ani, unul de 17 ani și doi de 18 ani, a restabilit egalitatea, 2-2, grație unei “duble” semnate de Izvoranu.

La cinci minute de la reluare, Giol a irosit prima situație de poartă. Replica formației vizitatoare a venit în minutul 52, dar nici Peltea nu a schimbat tabela. Dănăilă (min. 56) pentru Sportul Chiscani și Cătălin Dima și-au trecut și ei numele pe lista ratărilor, iar partida s-a încheiat nedecis, cu un scor echitabil, 2-2.

Sâmbăta trecută, scorul etapei a fost stabilit de liderul Viitorul Șuțești care s-a impus cu 6-0, pe teren propriu, în partida cu Voința Vișani.

În minutul 12, Ionuț Huțu a centrat din corner și Cotigă a deschis scorul. Cloșcă (min. 18) putea restabili egalitatea dar a șutat din 8 metri peste transversală. Viitorul și-a dublat avantajul în minutul 25, tot după un corner executat de Huțu, numai că marcator a fost V. Ion. Ionuț Huțu a marcat pentru 3-0, în minutul 29. Coautor la golul al treilea, Andrei Crăciun a înscris în minutul 40 și a stabilit scorul primei reprize, 4-0, pentru Viitorul Șuțești. În repriza a doua, liderul Ligii a IV-a mai marcat de două ori prin Cotigă (min. 58), șut în vinclul porții adverse, și prin Custură (min. 68).

Partida dintre cele două nou promovate, Tricolorul Lanurile – Dinamic Unirea s-a încheiat la egalitate, 2-2. Dinamic a deschis scorul în minutul 2, prin Răstoacă, Gruia a egalat, 1-1, cu trei minute înainte de pauză. Claudiu Ene (min. 67) a adus-o din nou în avantaj pe Dinamic, Văsii (min. 69) a egalat și a stabilit rezultatul final, 2-2.

ACS Comunal Cazasu și CS Făurei au fost egale, 1-1, după primele 45 de minute. Ivan (min. 6) a deschis scorul pentru oaspeți, Vasiliu (min. 12) a egalat pentru gazde. În repriza a doua, Gabriel Tătaru a realizat un hat trick (min. 66, 71, 85), Luchian a înscris în minutul 69 și ACS Comunal Cazasu s-a impus cu 5-1 și a bifat primul succes stagional.

Partida Viitorul Cireșu – AFC Urleasca s-a disputat duminică.