Meci spectaculos, cu răsturnări de scor la Traian

Singura partidă din prima etapă a turului turneului play-off care s-a ridicat la nivelul unui derby a fost cea de la Traian, dintre Victoria şi Dacia Unirea 2 Brăila. Satelitul Daciei Unirea a avut un avantaj de trei goluri la pauză, au marcat Techiu (min. 10, 37) şi Oprea şi partida părea jucată. Numai că în repriza a doua gazdele au redus din diferenţă foarte repede prin Leu şi au relansat meciul. Apărarea brăilenilor a fost făcută şah mat în două minute, astfel că după reuşitele lui Pârliţeanu şi Ciocan s-a restabilit egalitatea, 3-3. Cu zece minute înainte de finalul partidei, Marius Barbu a marcat golul de trei puncte pentru formaţia gazdă, astfel că Victoria Traian a reuşit să încheie victorioasă această partidă. Meciul de la Chiscani ar fi trebuit să se ridice la statutul de derby, însă, ca şi în Cupa României, întâlnirea a fost controlată cap coadă de echipa pregătită de Georgel Pascu. Viitorul Însurăţei a periclitat în două rânduri în primele minute poarta apărată de Ghighimoc, însă treptat Sportul Chiscani a preluat iniţiativa şi a ratat pe bandă rulantă. Huţu (min. 4) a şutat din poziţie centrală pe lângă poartă, iar în minutul 9 Vali Durbacă a irosit o altă ocazie rarisimă de a deschide scorul. Gazdele au continuat să asalteze careul advers, iar după numai trei minute au deschis scorul prin Vali Durbacă, după un corner executat de Zărnescu. Liviu Boariu (min. 16) şi Huţu (min. 29, 35) şi-au trecut apoi numele pe lista ratărilor pentru gazde. Şi cum ratările se răzbună, în minutul 39 Munteanu a restabilit egalitatea. Până la pauză Liviu Boariu a realizat "dubla", prima sa reuşită, cea din minutul 43 fiind una extrem de spectaculoasă, iar Sportul Chiscani conducea cu 3-1 la pauză. În repriza a doua Vali Durbacă a mai înscris de două ori, oaspeţii au ratat prin Marius Coman şi Mariniuc astfel că partida s-a încheiat cu victoria categorică a gazdelor. Voinţa Plopu, pentru care Marian Iliescu a realizat un hat trick, s-a impus cu 7-1 în disputa cu ultima clasată, Voinţa Şuţeşti, iar Gloria Movila Miresii a câştigat, în mod surprinzător, cu 2-1, la Pandurii Tudor Vladimirescu.
Lideră în play-off rămâne Sportul Chiscani cu 31 de puncte, locul al doilea este deţinut de Viitorul Ianca 22 puncte (golaveraj: 4-1), iar al treilea de Victoria Traian 22 puncte (4-3). În turneul play-out ordinea primelor trei clasate este următoarea: 1 Voinţa Plopu 22 puncte (golaveraj: 7-1), 2 CS Făurei 22 puncte (3-1), 3 Pandurii Tudor Vladimirescu 21 puncte.