Meci spectaculos, cu multe goluri, ocazii și ratări în Ghencea

* Steaua a câștigat cu 5-2 partida cu Dacia Unirea dar în minutul 52 scorul era egal, 2-2 * echipa antrenată de Oprița a mai înscris de trei ori și a irosit tot atâtea mari ocazii * dar și Dacia Unirea a ratat prin Taciuc și Petrache * portarul Andrei putea să-și treacă în cont golul începutului de campionat

Dacia Unirea a suferit o înfrângere severă sâmbăta trecută în Ghencea, 2-5, în meciul cu Steaua. După o partidă spectaculoasă, cu multe goluri, cu multe ratări și greșeli personale de ambele tabere.

Steaua a deschis scorul în minutul 4, prin Chipirliu, însă în minutul următor tabela consemna din nou egalitatea, 1-1. Lungu i-a trimis o minge în adâncime lui Răducan iar vârful de atac al echipei brăilene a egalat.

Dacia Unirea a înscris din nou în minutul 8 dar reușita oaspeților nu a fost validată. Andrei a șutat din lovitură liberă indirectă, din fața propriului careu, mingea a ajuns în careul steliștilor, a sărit peste Bălbărău ieșit eronat și a poposit în plasă, fără ca aceasta să fie atinsă de altcineva. Elevii lui Florentin Petre s-au bucurat însă golul a fost anulat deoarece Dacia Unirea a primit o lovitură liberă indirectă și până în plasă mingea nu a atins alt jucător. Au urmat trei mari ocazii în contul echipei gazdă, însă portarul Andrei a avut intervenții de calitate la șuturile lui Chipirliu (min. 10), Buhăescu (min. 11) și din nou Chipirliu (min. 38), la această ultimă fază portarul Daciei Unirea a scos mingea de sub transversală.

În penultimul minut al primei reprize Chipirliu a marcat un gol spectaculos, astfel că după primele 45 de minute Steaua conducea cu 2-1.

La trei minute de la reluare, Taciuc a rămas singur cu Bălbărău, însă portarul gazdelor a pus un picior salvator. În minutul 52, Dacia Unirea a egalat, 2-2. Taciuc a primit mingea în zonă centrală însă Adrian Ilie venit în întâmpinare, și-a trimis mingea în propria poartă.

Egalitatea s-a menținut doar cinci minute pentru că, după o acțiune colectivă a gazdelor, Buhăescu a reluat mingea, cu capul, din 2 metri, sub transversală și Steaua conducea cu 3-2.

Echipa lui Daniel Oprița a forțat desprinderea și a reușit-o în minutul 67, prin Huiban, care a marcat pentru 4-2. Dacia Unirea putea reduce din diferență în minutul 75 dar mingea șutată de Petrache a lovit bara.

Scorul final, 5-2 pentru Steaua a fost stabilit în minutul 90 când Huiban a îndeplinit o simplă formalitate, după o pasă perfectă venită de la Zaharia.

Dacia Unirea: C. Andrei – Pătlăgică, Paliu (min. 55: Moroianu), Stănciulescu, Șandru -  Cocîrlă (min. 65: Apostolache), Lungu (min. 46: Apostol), N. Ioniță (min. 55: Duțu), Taciuc (min. 65: Petrache) – R. Stănescu, Răducan

Steaua: Bălbărău – D. Oroian, Walace, Beța (min. 38: Mihăescu), Ad. Ilie - Bărbulescu, Băjenaru (min. 75: Enceanu), Pacionel (min. 46: Zaharia), Răsdan (min. 46: Drăghici) - Buhăescu (min. 58: Huiban), Chipirliu.