Marțial Budo Brăila a obținut 41 de medalii la Cupa “Neko-Me” Tecuci

* la competiția de karate Fudokan au participat sportivi de la 15 cluburi din România și unul din Serbia * invitat de onoare a fost Ilija Iorga,  fondatorul stilului de karate Fudokan

Un lot de 22 de sportivi de la Marțial Budo Brăila au participat la cea de-a patra ediție a Cupei “Neko-Me” Tecuci, de karate Fudokan, competeție cu aproape 200 de karateka la start, de la 15 cluburi din România și unul din Serbia, iar rezultatele au fost foarte bune: 41 de clasări pe podium. Marțial Budo, coordonat de sensei Florica Pricob

s-a clasat pe locul al doilea în ierarhia cluburilor prezente la această competiție.

“A fost o competiție reușită la care invitat de onoare a fost Ilija Iorga, fondatorul stilului de karate Fudokan. Am participat la stagiul de pregătire condus de sensei Ilija Iorga, în care, pe lângă tehnicile de karate, am învățat lucruri noi privind aplicarea acestora. Rezultatele sportivilor de la Marțial Budo au fost foarte bune, clubul nostru s-a clasat pe locul al doilea în clasamentul pe cluburi. În urma aprecierilor pe care le-am primit, am fost nominalizată să particip la examenul de grad pentru 7 dan”, ne-a declarat sensei Florica Pricob.

La copii 4 un rezultat remarcabil a fost obținut de Antonia Bulgaru care a cucerit 3 locuri întâi, la kata, kihon și kihon ippon. Tot la această categorie de vârstă, Marian Stoian și-a trecut în cont 2 locuri întâi, la kata și kumite și un loc 2 la kihon kumite. La începători, Sabrina

Tăbărășanu a bifat un loc întâi la kata, un loc doi la kihon și un loc trei la kihon ippon kumite, iar Tania Tite s-a clasat pe locul al 3-lea la kata.

O prestație foarte bună a avut, la copii 3, Medeea Borcan care a urcat de trei ori pe prima treaptă a podiumului de premiere, la kata, kihon și kumite, dar a obținut și un loc doi, la copii 2, în proba de embu mixt. Tot la copii 3, Vlad Șerban a obținut două locuri trei la kata și kumite și două locuri doi la copii 2, la embu masculin și la embu mixt.

David Bulgaru s-a clasat de două ori pe primul loc, la kata și kumite, precum șI un loc doi la embu, în concursul copiilor 2 și tot la această categorie de vârstă Anamaria Toma a ocupat poziția a treia la kata individual. La copii 1 Bogdan Șerban s-a clasat pe locul secund la kata, aceeași performanță fiind realizată de Ionuț Orzan la kumite individual iar Alexandru Orzan a bifat un loc trei la kata individual.

Cristina Balcan a câștigat proba de kumite la cadeți, categorie de vârstă la care Corina Bloj a obținut două locuri trei, la kata și la kumite, Alexandra Paiu a cucerit medalia de argint la kumite, Rareș Ioan și-a adjudecat o medalie de aur kumite și una de argint la kata, Ștefan Hangu s-a clasat pe poziția a doua la kumite și pe a treia la kata impus, Robert Boguș a bifat două locuri trei la kata și la kumite.

La juniori, Izabela Oancea a urcat pe treapta a doua a podiumului de premiere la kumite iar la kata s-a clasat a treia, Mihai Mazâlu a bifat două locuri doi, la kumite și la kata și un loc trei kata impus, iar la seniori, sportivi trecuți de 40 de ani, Valentin Borcan a câștigat medalia de aur la kumite individual.