LPS Brăila a câștigat la scor, 29-20, meciul cu CSS Galați

* partidă din cadrul grupei B a Campionatului Național de handbal pentru junioare II * cu 12 reușite, Rebeca Păpădie de la LPS Brăila, a fost jucătoarea meciului * cu acest succes, LPS Brăila rămâne în cursa pentru locul al treilea

Campionatul Național de handbal rezervat junioarelor II a continuat în weekend-ul trecut cu etapa a 5-a, una în care LPS Brăila a câștigat la scor, 29-20, meciul cu CSS Galați.

Formația pregătită de profesorul Viorel Alexandru a controlat meciul din primul și până în ultimul minut de joc. Echipa brăileană a condus la pauză cu 17-12, și-a continuat parcursul foarte bun și în repriza a doua și s-a impus la o diferență de 9 goluri, 29-20. Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost Rebeca Păpădie de la LPS Brăila, care a înscris 12 goluri. Aceasta a fost secondată în ierarhia celor mai bune marcatoare de Ana Maria Coceanu, cu 8 reușite.

După această etapă, campionatul se întrerupe până în luna ianuarie. În acest moment în grupa B, Lucian Bute Galați și CSM Galați, care au câte 22 de puncte fiecare, sunt calificate deja în faza următoare a competiției, iar pentru locul al treilea se luptă trei formații, toate cu câte 12 puncte, ordinea fiind următoarea: CSS Galați, HC Dunărea Brăila, LPS Brăila.

“Această victorie ne conferă în continuare șansa de a ne lupta pentru locul al treilea, ultimul care asigură participarea în faza următoare a Campionatului Național de handbal rezervat junioarelor II. Doar începutul meciului a fost echilibrat, după aceea noi am dominat clar. Fetele au crescut în valoare și putem spera în realizarea obiectivului, obținerea locului al treilea. Campionatul se întrerupe până pe 25 ianuarie 2022. Noi continuăm antrenamentele. În perioada 13-19 decembrie vom merge într-un cantonament de pregătire montan pentru sezonul care se va relua în ianuarie, 2022”, ne-a declarat profesorul Viorel Alexandru.

Lotul echipei LPS Brăila: Georgiana Șeitan, Adriana Bibicu, Andrada Andrei, Cristina Stroe – portari, Rebeca Păpădie 12 goluri, Ana Maria Coceanu 8, Ana Dumitrașcu 3, Miruna Chifu 2, Andra Istrate 2, Ana Maria Ciocan 1, Giulia Veizaj 1, Alexandra Buzea, Andrada Manole, Andra Popoacă, Alexandra Cristea, Maria Alexandru, Georgiana Popescu, Crina Tudor – jucătoare de câmp.