LPS Brăila a câștigat, 30-22, derby-ul cu HC Dunărea Brăila

* Ana Cocianu și Rebeca Păpădie au fost principalele marcatoare ale fomației învingătoare

LPS Brăila s-a impus la opt goluri, 30-22, în derby-ul local cu HC Dunărea și a urcat pe locul al treilea în grupa B a Campionatului Național de handbal rezervat junioarelor II. Meciul a fost controlat din primul și până în ultimul minut de formația pregătită de profesorul Viorel Alexandru. LPS Brăila a câștigat cu 16-10 prima repriză și cu 14-12, pe cea de a doua și în felul acesta și-a luat revanșa pentru înfrângerea din tur. Principalele marcatoare ale formației învingătoare au fost Ana Cocianu și Rebeca Păpădie, cu 12 respectiv 8 goluri marcate. După acest succes LPS Brăila a acumulat 21 de puncte și se află pe locul al treilea, iar HC Dunărea, cu 19 puncte, ocupă poziția a patra în Grupa B.

“Ușor,ușor, facem ceea ce trebuie. A fost un meci dificil, un derby local, s-a jucat cu mare ambiție de ambele părți. Portarii noștri Georgeta Șeitan și Adriana Bibicu au făcut un meci foarte bun”, ne-a declarat profesorul Viorel Alexandru.

Pentru LPS Brăila au marcat Ana Cocianu 12 goluri, Rebeca Păpădie 8, Ana Maria Dumitrașcu 6, Giulia Veizaj 2, Andra Popoacă 1, Alexandra Buzea 1.

Din lot au mai făcut parte portarul Cristina Stroe și jucătoarele de câmp Denisa Marcu, Alexandra Cristea, Ana Ciocan, Andra Manole, Andra Istrate.

Victorie la scor, 47-27, cu CSM Rm. Sărat

Înaintea derby-ului cu HC Dunărea, LPS Brăila a mai bifat un succes la scor, 47-27, în campionat, cu CSM Rm. Sărat. Formația brăileană a câștigat cu 25-14 prima repriză și cu 22-13, pe cea de a doua.

Principalele marcatoare ale echipei pregătite de profesorul Viorel Alexandru au fost Ana Maria Cocianu și Rebeca Păpădie, cu 16, respectiv 15 goluri înscrise.