LPS Brăila a câştigat, 34-29, derby-ul cu CSM Galaţi

• asta după un meci spectaculos în care gălăţencele au condus cu 17-12 la pauză • partida a contat pentru etapa a 2-a a Campionatului Naţional de handbal junioare I, grupa valoare

Meciul de la Galaţi dintre CSM Galaţi şi LPS Brăila, din etapa a 2-a a Campionatului Naţional de handbal rezervat junioarelor I, grupa valoare, s-a ridicat din toate punctele de vedere la statutul de derby. Mulţi iubitori ai handbalului din cele două oraşe au fost prezenţi în tribunele sălii Siderurgistul, iar duelul dintre formaţiile pregătite de Alexandrina Soare şi secundul acesteia pe vremea când ambii erau la HC Dunărea a fost unul foarte interesant.

CSM Galaţi a început foarte bine partida şi, în minutul 13, avea deja cinci puncte avans, 7-2, mai mult acest decalaj s-a mărit la opt goluri, 14-6, în minutul 22. Iar după primele 30 de minute CSM Galaţi conducea cu 17-12.

Gălăţencele au dictat ritmul partidei până în minutul 36, când aveau din nou un avans considerabil, 21-14. Însă din acel minut LPS Brăila a evoluat la turaţie maximă, apărarea a funcţionat ireproşabil, iar acţiunile de atac s-au soldat cu goluri. Echipa brăileană s-a apropiat treptat de adversara sa pe tabelă, astfel că, în minutul 47, după reuşita Mirabelei Coteţ, a preluat conducerea 25-24. LPS Brăila a evoluat foarte bine şi a câştigat la cinci goluri, 34-29, derby-ul de tradiţie cu CSM Galaţi şi rămâne singura echipă din această serie cu maximum de puncte după 2 etape.

Pentru LPS Brăila au înscris Nicoleta Popa 9 goluri, Alexandra Vrabie 8, Mirabela Coteţ 4, Diana Gaşpar 4, Alexandra Oprea 3, Laura Surdu 3, Adelina Iordache 2, Anca Chirică 1. În poarta formaţiei brăilene au apărat Ana Maria Micu şi Alexandra Perianu, iar singura handbalistă care a a evoluat în teren şi nu a înscris a fost Anna Stan.