Liga a IV-a - play-off. Victorii pe linie pentru primele trei clasate în etapa a 6-a

• Sportul Chiscani a pierdut la limită, 1-2, partida cu Victoria Traian • succese la scor pentru Viitorul Cireșu și Viitorul Șuțești

În prima etapă a returului turneului play-off al Ligii a IV-a ocupantele podiumului au obținut victorii.

Meciul cel mai echilibrat s-a disputat la Chiscani între Sportul din localitate și Victoria Traian. Echipa gazdă putea deschide scorul în minutul 6 când Silviu Manole a centrat la marginea careului de 6 metri dar Silviu Crăciun a trimis mingea peste transversală. Trei minute mai târziu, Streche i-a făcut cadou mingea lui Valentin Mogoș care a marcat pentru Victoria Traian, min. 9: 0-1. Putea fi 2-0 pentru formația vizitatoare în minutul 11, însă portarul Sportului, Gabriel Hîncu, a avut un reflex senzațional la șutul lui Mogoș.

Victoria Traian și-a dublat avantajul în minutul 20, după golul marcat de Gabriel Preda.

Pe final de repriză, echipa gazdă putea să reducă din diferență dar Cristian Pascu (min. 40) a șutat puțin peste transversală, iar după o acțiune personală de aproape 50 de metri, Mădălin Pascu (min. 43) a șutat plasat dar Olaru a reușit cu dificultate să devieze mingea în corner. La cinci minute de la reluare, Ioan Șerbănescu a rămas singur cu Hîncu dar a trimis mingea pe lângă poartă.

Șapte minute mai târziu, Sportul Chiscani a beneficiat de o lovitură liberă, Cristian Pascu a centrat în careul oaspeților iar Valentin Stroe a înscris, cu capul, din 6 metri. Stroe putea realiza “dubla” în minutul 67, însă Olaru a fost la post. Preda (min. 81) a șutat de la 16 metri, Hîncu a parat mingea iar Victoria Traian s-a impus în final cu 2-1.

Viitorul Șuțești a câștigat cu 5-1, în deplasare la Daous Dava Brăila. Novac (min. 12) a marcat pentru echipa gazdă, Robu (min. 25, 73), Matei (min. 47, 49) și Chihaia (min. 58) pentru formația din Șuțești.

Partida dintre ACS Comunal Cazasu, formație care a mizat pe jucători tineri precum Daniel Chiscan, Vlad Ilie, Cosmin Tudose, Andrei Andronache, și Viitorul Cireșu s-a încheiat cu victoria, 9-2, a formației vizitatoare. Garcef (min. 47) și Stănel Ion (min. 73 – pen.) au înscris pentru echipa gazdă, S. Nicoliță (min. 2, 67, 70), Niță (min. 4, 6, 16), Pungă (min. 14, 54), Gheorghică (min. 80) au marcat pentru formația vizitatoare.