Liga a IV-a – etapa a 2-a. ACS Comunal Cazasu, victorie cu 5-2 la CS Făurei | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Liga a IV-a – etapa a 2-a. ACS Comunal Cazasu, victorie cu 5-2 la CS Făurei

• Viitorul Galbenu a realizat scorul etapei, 11-2, în meciul cu Viitorul Însurăței • Marian Bolozan, omul meciului în partida Sportul Chiscani – Tricolorul Lanurile, 2-0

În etapa a 2-a a Ligii a IV-a s-au înregistrat patru victorii ale gazdelor, iar în alte două jocuri s-au impus formațiile vizitatoare.

Surpriza rundei a fost realizată de ACS Comunal Cazasu, care s-a impus cu 5-2 în deplasare, la CS Făurei. Stelian Nicoliță (min. 6) și Chirpac (min. 68) au marcat pentru CS Făurei, Luchian (min. 27, 33), S. Ion (min. 39), I. Huțu (min. 48) și Veber (min. 84) pentru oaspeți.

Cel de-al doilea succes în deplasare a fost realizat de Victoria Traian, învingătoare cu 3-0 la Șoimii Tudor Vladimirescu. Pentru oaspeți au marcat Mogoș (min. 22), Rancea (min. 56) și Cristian Ciocan (min. 85).

La Galbenu s-au marcat 13 goluri

Scorul etapei a fost realizat de Viitorul Galbenu, care s-a impus cu 11-2, pe teren propriu în disputa cu Viitorul Însurăței.

Urban (min. 8), L. Radu (min. 17, 72), Andronache (min. 25, 78), Marius Feraru (min. 48), Grozea (min. 50, 86), Marian Feraru (min. 82), Lazăr (min. 88), Șerban Feraru (min. 91) au marcat pentru gazde, Răduțoi (min. 15) și Dateș (min. 89), pentru oaspeți.

Viitorul Ianca s-a impus pe teren propriu cu 7-0 în partida cu Luceafărul Brăila. Colniceanu (min. 10) a marcat pentru 1-0. A fost 2-0 în minutul 22, gol înscris de Dulă și 3-0 în minutul 35, după un penalty transformat de Cristi Irimia. La pauză a fost 4-0 pentru Viitorul Ianca, după reușita semnată de Geană (min. 32). Andrei Trandafir a dus scorul la 5-0 în minutul 51, cu un șut plasat la colțul lung și tot el a trimis mingea în vinclul porții adverse în minutul 74. Lobonțu (min. 79) a stabilit scorul final, 7-0, pentru Viitorul Ianca.

Daous Dava Brăila a irosit numeroase mari ocazii de gol iar în final a câștigat doar cu 1-0 partida cu Suporter Club Brăila. Golul de 3 puncte a fost înscris de Ștefan Constantin, în minutul 10.

Previziunea delegatului gazdelor, Florin Giurgiu, s-a adeverit

Unul dintre cele mai echilibrate meciuri din etapa a 2-a a Ligii a IV-a a avut loc la Chiscani, între Sportul și Tricolorul Lanurile. Egalitatea a persistat până în minutul 65. Atunci, la echipa gazdă a intrat atacantul Marian Bolozan, prilej pentru delegatul Florin Giurgiu să spună “Bolozan va decide acest meci”. Iar previziunea delegatului s-a adeverit. Bolozan a obținut, în minutul 77, penalty-ul pe care l-a transformat Chihaia și Sportul conducea cu 1-0. În minutul 81, Bolozan a înscris și a stabilit scorul final al partidei, 2-0, pentru Sportul Chiscani.

Viitorul Ianca - Luceafărul Brăila 7-0

Sportul Chiscani - Tricolorul Lanurile 2-0

Viitorul Galbenu - Viitorul Însurăței 11-2

Daous Dava 2018 Brăila - Suporter Club Brăila 1-0

Șoimii Tudor Vladimirescu - Victoria Traian 0-3

CS Făurei - ACS Comunal Cazasu 2-5.