Liga Campionilor: PSG a învins-o pe Chelsea

Paris St. Germain a învins-o pe Chelsea cu 2-1 pe teren propriu, în unul dintre capetele de afiş din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Venit de pe bancă, Edinson Cavani a fost decisiv pentru echipa lui Laurent Blanc, potrivit DigiSport.
Rezultatul păstrează deschisă ecuaţia calificării în faza următoare a competiţiei, deşi parizienii ar fi putut obţine un succes mai clar. Thibaut Courtois a avut, însă, o prestaţie foarte bună şi a limitat proporţiile scorului.
A fost primul eşec suferit de Chelsea de la revenirea lui Guus Hiddink, dar un succes cu 1-0 în returul de pe Stamford Bridge, programat pe 9 martie, este suficient pentru ca londonezii să meargă mai departe.

Meci controlat de PSG

Pe Parc des Princes, fanii campioanei Franţei au aşteptat deschiderea scorului 39 de minute, deşi favoriţii lor au controlat disputa. Zlatan Ibrahimovic a marcat primul său gol din lovitură liberă în Champions League, şi cu ajutorul unei devieri a lui John Obi Mikel, acelaşi jucător care făcuse şi faultul la faza precedentă.
PSG nu a intrat în avantaj la pauză, pentru că Mikel s-a revanşat pentru erorile care au dus la reuşita gazdelor şi a egalat în prelungirile primei reprize, în urma unui corner. Mijlocaşul de 28 de ani a devenit astfel primul nigerian care punctează în fazele eliminatorii ale UCL în ultimul deceniu. Precedentul fusese Obafemi Martins, în martie 2006, într-un meci dintre Inter şi Villarreal.
A fost al doilea gol marcat de Mikel în ultimele patru meciuri şi, totodată, primul gol primit de PSG pe teren propriu în actuala ediţie a Ligii Campionilor.

Victorie la final

După pauză, francezii au continuat să controleze ostilităţile, în timp ce Chelsea a încercat să-şi surprindă adversarul pe contraatac. Courtois i-a ţinut în joc pe oaspeţi, dar nu a mai avut ce face cu 12 minute înainte de final, când Cavani, intrat pe teren de scurt timp, l-a învins pe portarul belgian cu un şut din unghi, după o pasă excelentă a lui Angel Di Maria.
Atacantul uruguayan a dovedit astfel că Chelsea este una dintre victimele sale preferate. În şapte dueluri cu londonezii în UCL, jucătorul de 29 de ani a înscris de trei ori şi a oferit două pase decisive.
Pe final, PSG se putea desprinde, dar Courtois şi imprecizia atacanţilor lui Blanc au păstrat suspansul pentru returul de la Londra.

Benfica, victorie in-extremis

Într-un alt meci din Liga campionilor, Benfica a obţinut o victorie mare, scor 1-0, în partida tur a optimii Champions League. Lusitanii nu se pot considera favoriţi la calificare încă, judecând după raportul de forţe din teren. Unicul gol al partidei a fost înscris în prelungiri, de golgheterul Jonas.
Seară specială pe Da Luz, acolo unde Axel Witsel şi Ezequiel Garay se întorceau din postură de adversari. Zenit a impresionat în grupele Ligii, câştigându-şi grupa cu 5 victorii, însă mulţi specialişti îi considerau pe „vulturi" favoriţi, în condiţiile în care ruşii nu mai evoluaseră într-un meci oficial de la jumătatea lui decembrie.
Faptul că nu au avut partide în picioare s-a simţit doar în ultima treime a partidei, când Hulk&Co au cedat iniţiativa. În rest, elevii lui Villas-Boas au controlat, uneori de-o manieră clară, partida.
Dar ocaziile lui Dzyuba şi Shatov s-au răzbunat, şi pe fondul oboselii acumulate de oaspeţi. Gaitan, în minutul 69 a ratat ocazia meciului, permiţându-i lui Lodigin să se remarce, pentru ca apoi, în minutul 90^1, Jonas să finalizeze, cu capul, o lovitură liberă din partea dreaptă.
De notat că Benfica are un handicap în perspectiva calificării în sferturile de finală. Apărarea lusitanilor este în piuneze: dacă Luisao, stâlpul de control al defensivei va rata tot sezonul, în retur va lipsi şi Jardel, celălalt fundaş central titular. Acesta a văzut galben în minutul 35 al disputei cu Zenit.
Benfica era, pe hârtie, favorită ca urmare a faptului că jucătorii ei aveau meciuri în picioare. Nu s-a văzut asta pe teren decât în ultimele 25-30 de minute.