Liga campionilor pe scurt

Chelsea - FC Porto 2-1

Chelsea Londra s-a calificat, marti, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a eliminat formatia FC Porto, echipa fostului antrenor Jose Mourinho, pe care a invins-o, cu scorul de 2-1, in meciul disputat pe Stamford Bridge, in mansa retur a optimilor competitiei.
Pentru Chelsea au inscris Arjen Robben, in minutul 48 si Michael Ballack, in minutul 79.
Golul echipei FC Porto a fost marcat de Ricardo Quaresma, in minutul 15.
In tur, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

Valencia - Inter Milano 0-0

Echipa Valencia s-a calificat, marti, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a eliminat, in optimile competitiei, liderul campionatului Italiei, Internazionale Milano.
Valencia si Internazionale Milano au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, marti seara, pe Mestalla.
Spaniolii de la Valencia s-au calificat deoarece in tur, la Milano, au remizat, scor 2-2, si au beneficiat astfel de faptul ca au marcat in deplasare.

FC Barcelona - Liverpool 1-0

Echipa FC Barcelona, detinatoarea Ligii Campionilor, a fost eliminata, marti, in optimile competitiei, de formatia Liverpool, campioana Europei din 2005.
In meciul disputat marti, pe stadionul Anfield, FC Barcelona a invins cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Eidur Gudjohnsen, in minutul 75.
Echipa Liverpool s-a calificat, insa, in sferturile competitiei, deoarece in tur, pe Nou Camp, a invins cu scorul de 2-1.

AS Roma - Olympique Lyon 2-0

Echipa AS Roma, la care Cristian Chivu a fost integralist, s-a calificat, marti, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins, cu scorul de 2-0, in deplasare, formatia Olympique Lyon, in mansa retur a optimilor competitiei.
Primul gol al Romei a fost marcat de capitanul Francesco Totti, in minutul 22, dupa o centrare a lui Max Tonetto, servit de Cristian Chivu. Cealalta reusita i-a apartinut brazilianului Amantino Mancini, in minutul 44.
In minutul 80, Cristian Chivu a fost lovit cu cotul in fata de jucatorul formatiei Olympique Lyon, Fred, lovitura ce i-a provocat romanului o hemoragie nazala. Chivu a primit ingrijiri timp de aproximativ trei minute pe margine, iar apoi a revenit in teren. Faza nu a fost observata de arbitrul Manuel Mejuto Gonzalez.
In tur, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 0-0.