Liderele Campionatului judeţean au promovat în faza a IV-a a etapei judeţene a Cupei României

Meciul dintre Voinţa Şuţeşti şi Gloria Movila Miresii a fost unul echilibrat, cu ocazii de o parte şi de alta, însă, în final, gazdele s-au impus la limită cu 2-1. La fel de interesant a fost şi jocul de la Ianca dintre Phoenix şi Avântul Mircea Vodă. La încheierea timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 2-2, astfel că au urmat două reprize de prelungiri, la finalul cărora formaţia din Mircea Vodă s-a impus cu 4-2.
Scorul zilei a fost înregistrat la Vădeni, 6-0 pentru lidera Seriei I, Siretul Vădeni în disputa cu Victoria Cazasu, cu menţiunea că oaspeţii au aliniat o echipă cu foarte mulţi juniori.
Echipa de pe locul întâi din seria a II-a, AS Bordei Verde, a câştigat la scor de neprezentare partida cu Dunărea Tichileşti şi tot cu 3-0 s-a impus Voinţa Găiseanca la Comagrim Dudeşti.
Următoarea fază a competiţiei, la care participă cele 5 echipe care au câştigat în această săptămână, plus celelalte 11 formaţii din Liga a IV-a, va avea loc pe 5 mai.