La un pas de prima victorie

Duminică, în Sala Polivalentă, în faţa a peste 400 de spectatori, baschetbaliştii de la Cuza Sport au fost foarte aproape de un rezultat pozitiv în disputa cu echipa de pe primul loc, Politehnica Iaşi. Meciul a fost spectaculos pe ansamblu, cu răsturnări de situaţii şi cu un final interzis cardiacilor. Elevii lui Mircea Totolici au reuşit să egaleze cu 18 secunde înainte de finalul partidei, 65-65, după reuşita lui Similache. Ieşenii au beneficiat de două aruncări libere şi Popovici a marcat punctul prin care Politehnica Iaşi a obţinut victoria în jocul de la Brăila.
Cuza Sport a condus cu 6-3, 10-5 şi 12-6 în primul sfert, a urmat o revenire a ieşenilor, care s-au apropiat la doar un punct, însă elevii lui Mircea Totolici s-au distanţat din nou la opt lungimi, 20-12 şi păreau că se vor impune în acest prim act al meciului. Politehnica Iaşi a profitat însă de ratările brăilenilor şi a reuşit, in extremis, să câştige la un punct, 22-21, primul sfert. Oaspeţii s-au impus cu 11-8 în sfertul al doilea şi cu 23-16 în cel de-al treilea şi păreau scăpaţi în învingători. Ultimul sfert al meciului a fost însă la discreţia gazdelor. Cuza Sport a revenit de la 52-63 la 61-63, iar în finalul meciului a reuşit să egaleze, 65-65. Echipa brăileană este din ce în ce mai omogenă, a crescut în valoare, iar în retur va avea un cuvânt de spus în lupta cu celelalte contracandidate la primele patru locuri.
Duminică, 3 aprilie, în prima etapă a returului turneului semifinal al Ligii întâi la baschet, Cuza Sport va juca de la ora 17.00, în compania echipei CSM Ploieşti.
Pentru Cuza Sport au marcat Sandu 17 puncte, Similache 16, Ţelinoiu 8, Golat 8, Badea 6, Lungu 5, Tudorache 3, Tăbăcaru 2.