Katalin Jenofi menţine Brăila în grafic

Atmosfera din sala Polivalentă şi jocul din teren s-au ridicat la nivelul unei dispute din cupele europene, iar pentru că la final victoria a revenit gazdelor euforia celor prezenţi în tribună nu a cunoscut margini.

Supăraţi pe arbitri pentru unele decizii controversate, brăilenii au trecut de la agonie la extaz, în finalul meciului, şi-au aplaudat favoritele, pentru că după acest important succes Brăila este din nou aproape de Europa.

Prima repriză a fost însă dominată de la un cap la celălalt de formaţia vizitatoare. Băimărencele au condus cu 11-6 în minutul 17, şi cu 12-7 un minut mai târziu în faţa unei echipe care nu prea şi-a găsit cadenţa.

Spre finalul ei însă elevele Alexandrinei Soare au lăsat impresia că şi-au revenit pentru că în minutul 28 au reuşit să egaleze, 16-16, însă cu tot revirimentul lor tot HCM-ul a plecat cu un avantaj de un gol la cabine.

Repriza a doua a fost echilibrată şi cu răsturnări de situaţii.

HC Dunărea a preluat conducerea în minutul 33, 19-18 însă zece minute mai târziu, după câteva egalităţi echipa din Baia Mare avea din nou avans de un gol. În continuare s-a jucat pe contre.

Gazdele au apăsat pe acceleraţie şi s-au distanţat la două lungimi, 26-24, în minutul 53, însă cu două minute înainte de finalul partidei tabela arăta din nou un rezultat de egalitate, 26-26.

Şansa le-a surâs însă brăilencelor. Într-un final nerecomandat cardiacilor, atunci când mai erau câteva secunde de joc, Jenofi a marcat golul victoriei şi HC Dunărea îşi menţine intacte şansele de a juca în cupele europene şi în sezonul viitor.

Golurile formaţiei brăilene au fost marcate de Jenofi 10, Moldovan 5, Luca 4, Mitrea 4, Crăciun 2, Rădulescu 1, Tomuleanu 1, iar de la HCM Ştiinţa cele mai prolifice jucătoare au fost Geiger cu 8 goluri, Rudics şi Amariei ambele cu câte 4 reuşite.