Juniorii I au cucerit primele titluri naţionale ale szonului atletic de sală

• Robert Simion a câştigat proba de 60 m garduri, iar Alexandru Şendrea s-a impus în proba de triplusalt • Denisa Balaban este vicecampioană naţională

Atleţii brăileni juniori I de la LPS Brăila şi CSM Brăila care au avut drept obiective medalii în finalele naţionalelor de sală sunt în grafic.

Robert Simion, sportiv pregătit la LPS Brăila de profesoara Sica Lazăr, a câştigat proba de 60 m garduri şi implicit titlul de campion naţional, cu un nou record personal, 8:16 secunde.

Atletul Alexandru Şendrea de la CSM Brăila, pregătit de profesoara Irina Roată, a cucerit titlul naţional în proba de triplusalt, cu un rezultat, de asemenea, foarte bun, 14,25 m.

Mă aşteptam la o medalie dar la titlul naţional nu. Însă Alexandru, deşi s-a aflat la al treilea lui concurs din acest an, a avut o evoluţie foarte bună şi s-a clasat pe primul loc la triplusalt. Am început cu dreptul sezonul competiţional de sală”, ne-a declarat profesoara Irina Roată.

Surpriza plăcută a delegaţiei de la LPS Brăila a fost realizată de către Denisa Balaban, de la grupa profesorului Fănel Ionescu. Aceasta s-a clasat pe locul al doilea la garduri, timpul realizat de ea fiind 8:94 secunde. În afară de Simion, în finala probei de 60 m garduri, LPS Brăila a mai avut doi reprezentanţi, pe Darius Techiu care s-a clasat pe locul al patrulea şi pe Robert Hariga care a ocupat poziţia a şasea.

“Rezultatele sunt foarte bune. Puteam cuceri şi un bronz dar miimile au făcut diferenţa la garduri, iar Techiu s-a casat pe locul al patrulea. Însă acesta este junior II şi de aceea afirm că evoluţia sa a fost foarte bună în compania sportivilor cu vârste mai mari. Surpriza plăcută a reprezentat-o Denisa Balaban care a devenit vicecampioană naţională. Atât Techiu cât şi Balaban sunt juniori II în primul an şi de la ei aşteptăm medalii la categoria lor de vârstă”, a punctat profesoara Sica Lazăr.