Județul Brăila are trei echipe în Liga a III-a și în sezonul următor

• Viitorul Cireșu s-a impus cu 6-1 la general în “dubla” cu Pescărușul Sarichioi • Viitorul Ianca este din nou în impas, a reziliind contractele cu toți foștii jucători

Județul Brăila are și în sezonul următor trei echipe în Liga a III-a, pentru că pe lângă Dacia Unirea și Viitorul Ianca, echipe care și-au câștigat în mod sportiv dreptul de a evolua în acest eșalon la finalul campionatului 2023-2024, va fi prezentă la start și Viitorul Cireșu.

Campioana Ligii a IV-a din județul Brăila a câștigat ambele partide de baraj cu Pescărușul Sarichioi. Formația din Cireșu s-a impus cu 4-0 la Făurei în partida tur și cu 2-1 în retur. Partida retur a fost controlată de Viitorul Cireșu, pentru care singurul adversar din acest al doilea joc a fost doar canicula.

Formația manageriată de Mihai Popa a deschis scorul în minutul 2, prin Ioan Șerbănescu și, cu toate că oaspeții și-au mai creat ocazii de gol, la pauză a fost 1-0 pentru formația din Cireșu.

Pescărușul Sarichioi a avut o perioadă bună de joc în prima parte a reprizei a doua și a reușit să egaleze în minutul 54.

Însă Viitorul Cireșu nu s-a mulțumit cu jumătăți de măsură, a mai înscris o dată, prin Ioan Șerbănescu, în minutul 74 și s-a impus cu 2-1, iar la general a fost 6-1, diferență care a scos în evidență diferența de valoare dintre cele două loturi.

Viitorul Cireșu: Constandache – V. Ion, Spînu, Cotigă, Mocanu – Niță (min. 61: Chirpac), Mîță (min. 71: Zainea), A. Radu, I. Șerbănescu (min. 82: Cîrnu) – S. Nicoliță (min. 82: M. Popa), S. Butiseacă.

Viitorul Ianca nu mai are lot pentru Liga a III-a

Dacă Dacia Unirea și-a păstrat lotul, urmând ca în această vară să-l întărească, veștile care vin dinspre Viitorul Ianca nu sunt tocmai bune. Condamnată la retrogradare în finalul anului 2023, formația din Ianca s-a salvat miraculos după un sezon 2024 excelent.

Însă la acest moment, la fel ca și iarna trecută, Viitorul Ianca nu mai are niciun jucător legitimat din vechiul lot. Dintre ultimii trei care mai aveau contracte până la finalul acestei luni, doi, atacantul Marius Coman și fundașul central Marius Moroianu, se pare că au optat pentru Unirea Braniștea. De altfel, experimentatul vârf de atac a fost deja prezentat pe pagina de Facebook a clubului care sezonul trecut a evoluat în turneul play-off al Seriei a II-a a Ligii a III-a, Unirea Braniștea.

Vă reamintim că Viitorul Șuțești a retrogradat la finalul sezonului 2023-2024 și este puțin probabil să fie invitată de FRF în viitoarea stagiune a Ligii a III-a, deoarece echipa din Șuțești are de plătit două baremuri de arbitraj. Dacă aceste baremuri nu vor fi achitate până la o dată stabilită de forul de la București, Viitorul Șuțești va fi scoasă din toate competițiile.