Jucătorii lui Ionel Iuga au fost egalii gazdelor în prima repriză

Pentru partida de la Ovidiu, antrenorul Ionel Iuga şi-a luat măsuri de precauţie şi dacă elevii săi ar fi respectat întocmai registrul tactic pe toată durata întâlnirii, Viitorul putea obţine un punct foarte mare. Formaţia din Însurăţei a fost la un pas de deschiderea scorului încă din minutul 3, numai că mingea şutată de Vioreanu de la 25 de metri a trecut foarte aproape de bara porţii lui Popa.

După alte două minute, Agafiţei a profitat de o nesincronizare a fundaşilor centrali şi a şutat în stânga lui Tudor pentru 1-0.

CS Ovidiu a rămas în atac şi în minutul 27 Curumi a fost foarte aproape de 2-0, numai că mingea şutată de el de la marginea careului mare s-a oprit în plasa laterală a porţii oaspeţilor.

De la jumătatea reprizei contraatacurile oaspeţilor au început să devină tot mai periculoase, astfel că în minutul 40 s-a restabilit egalitatea. Băndărică şi Baicu au combinat în zona centrală a careului gazdelor, primul a centrat apoi în faţa porţii, Baicu a pus latul şi a trimis mingea în plasă cu toată opoziţia lui Popa.

Şansa i-a ocolit pe oaspeţi în repriza a doua

La zece minute de la reluare Alexandru Cotigă s-a accidentat, din cauza efortului depus din minnutul 72 nici Baicu nu a mai putut continua jocul şi forţa ofensivă a oaspeţilor a slăbit.

Jocul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, dar a intervenit lovitura liberă acordată gazdelor destul de uşor în opinia lui Ionel Iuga, de către centralul Dan Costin şi CS Ovidiu a reuşit să marcheze golul victoriei prin Răvoiu, min. 70: 2-1.
Viitorul Însurăţei a mai avut două situaţii de contraatac, încheiate cu centrări ale lui Huţu (min. 75) şi Bogdan (min. 80) însă niciuna dintre ele nu a fost fructificată de colegii lor din avanposturi.

Dacă CF Brăila a pierdut la un scor de proporţii, Viitorul a fost la un pas de a pleca acasă cu un rezultat bun de pe terenul echipei la care acum evoluează şi Daniel Pleşa. Important este faptul că echipa a început să se închege şi cu siguranţă, din etapa următoare, când va evolua pe teren propriu cu CS Eforie elevii lui Ionel Iuga vor sparge gheaţa şi vor obţine primul succes din acest retur.

"Am avut o bună circulaţie a mingei şi a jucătorilor, am făcut pressing, din punctul meu de vedere am avut o evoluţie bună, dar şansa nu a fost de partea noastră. Mă bucură faptul că jucătorii au înţeles că trebuie să dea totul pe teren şi eu sper că în următoarea partidă să acumulăm trei puncte", a declarat Ionel Iuga.

Viitorul: Tudor - Bogdan, Paraschiv, Cheleş, A. Coman - Vioreanu, Bratu (min. 71: Moroianu) , V. Alexandru, Băndărică - Baicu (min. 72: Huţu), Cotigă (min. 55: Ciocianu).