Irina Begu, eliminată greu la Australian Open

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a fost învinsă de canadianca Eugenie Bouchard (20 ani), a şaptea favorită, cu 6-1, 5-7, 6-2, duminică, la Melbourne, într-un meci din optimile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.
După un prim ghem echilibrat, în care a avut şi o minge de break, Begu nu a reuşit să se regăsească, a greşit mult, a părut depăşită de miza meciului şi s-a trezit condusă cu 5-0, înainte de a-şi trece în cont primul ghem. Irinei nu i-a mers deloc serviciul, a ratat toate cele cinci mingi de break de care a beneficiat şi a cedat primul set cu 1-6, după 29 de minute.
Nici al doilea set nu a fost mai bun pentru româncă, care a fost condusă cu 3-0, înainte de a realiza primul său break. Begu a crescut nivelul de joc şi s-a apropiat la 3-2, după care a egalat (3-3), al doilea break venind după câteva schimburi remarcabile. Irina Begu a preluat apoi conducerea (4-3), încheind al patrulea său ghem consecutiv cu un as. Seria incredibilă a româncei a continuat şi Irina a ajuns la 5-3, însă Bouchard a replicat cu un break la zero.

A început cu stângul setul 3

Begu a avut două mingi de set, dar Bouchard a recuperat şi a restabilit egalitatea, 5-5. Begu a salvat apoi o minge de break şi a închis ghemul cu un as (6-5). Irina Begu a câştigat setul cu 7-5, în 61 de minute, după o dublă greşeală a canadiencei.
Begu a început cu stângul setul decisiv, pierzându-şi serviciul. Bouchard a făcut 2-0, iar apoi Irina a salvat o minge de break şi a reuşit să îşi ia serviciul, reducând diferenţa (1-2). Eugenie Bouchard şi-a păstrat avansul şi la 4-2 a reuşit un nou break (5-2), decisiv pentru soarta partidei. Bouchard şi-a adjudecat setul cu 6-2, în 36 de minute.
Meciul a durat două ore şi 6 minute, timp în care Begu a reuşit şase aşi, Bouchard trei, românca a comis trei duble greşeli, faţă de patru ale canadiencei. Bouchard a reuşit 33 de lovituri câştigătoare, faţă de 23 ale Irinei, care a făcut 44 de erori neforţate, spre deosebire de 42 ale jucătoarei nord-americane.
Begu (24 ani, 42 WTA) a reuşit, totuşi, la Melbourne, cea mai bună performanţă a sa la turneele de Grand Slam în proba simplu, după ce până acum nu ajunsese mai sus de turul al doilea (Australian Open - 2013, Roland Garros - 2011, 2012, Wimbledon - 2014, US Open - 2012, 2014). Pentru optimile de finală, Irina va primi un cec de 175.000 de dolari şi 240 de puncte.

Calificare pentru Şarapova

Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova, numărul 2 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale Openului Australiei, primul turneu de Mare Şlem al anului, învingând-o în două seturi, 6-3, 6-0, pe chinezoaica Peng Shuai (locul 22 WTA), într-o partidă disputată duminică la Melbourne.
Şarapova, care are în palmares cinci titluri de Grand Slam, dintre care unul cucerit la Antipozi, în 2008, o va avea ca adversară în turul următor pe canadianca Eugenie Bouchard, cap de serie numărul 7. Bouchard va avea astfel ocazia să-şi ia revanşa în faţa rusoaicei, după semifinala pierdută anul trecut la Roland-Garros. Şarapova a învins-o atunci pe canadiancă în trei seturi (4-6, 7-5, 6-2), iar apoi a câştigat finala cu reprezentanta României, Simona Halep, intrând astfel în posesia trofeului la Paris.