Inspiraţia lui Pânzaru şi execuţia lui Stelian Nicoliţă au decis rezultatul

Partida de pe Municipal dintre Dacia Unirea şi SC Bacău a fost controlată de echipa gazdă, însă golul victoriei a venit pe finalul întâlnirii. Brăilenii au fost privaţi de cel puţin o lovitură de la 11 metri în acest joc în care şi jucătorii lui Cristian Popovici au dat o replică destul de consistentă. Inspirat, Alin Pânzaru l-a aruncat în luptă pe Stelian Nicoliţă, iar atacantul brăilean a fost omul potrivit la locul potrivit. Nicoliţă a profitat de gafa monumentală a lui Drugă şi a lobat mingea peste Miron, pentru 1-0. Pânzaru l-a înlocuit pe Frunză cu Olenic pentru a întări sistemul defensiv şi a conserva rezultatul, iar Dacia Unirea s-a impus meritat în faţa celor de la SC Bacău.

Partida de pe Municipal a debutat cu câte o mare ocazie de gol de fiecare parte. SC Bacău a beneficiat de un corner în minutul 2, iar Mitrea a avut un reflex salvator la şutul lui Lozneanu, apoi, pe contraatac, Frunză a centrat de pe stânga, Muscă a reluat mingea spre poartă de la 6 metri, însă Miron a pus un picior salvator şi tabela a rămas nemodificată. Trei minute mai târziu, după o acţiune colectivă, Onofraş a lăsat mingea pentru Puşcaşu, mijlocaşul Daciei a pătruns în careul advers, a şutat la colţul scurt, însă Miron a prins mingea în doi timpi. Mihălăchioaie şi Onofraş şi-au încercat şansa de la distanţă, dar niciunul dintre ei nu a reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii. Gazdele au mai avut o ocazie de gol în minutul 33, însă mingea centrată din lovitură liberă de pe linia de corner, trimisă de Frunză, l-a găsit nepregătit pe Puşcaşu, care nu a reuşit să şuteze spre poartă, el fiind talonat îndeaproape de Drugă. Brăilenii au cerut penalty la această fază pentru un presupus henţ al lui Drugă, însă centralul Ionuţ Cozma a lăsat jocul să continue.
Prima ocazie a reprizei a doua a aparţinut gazdelor şi s-a derulat în minutul 60, când Onofraş a şutat la prima bară, însă Miron a plonjat spectaculos şi a deviat mingea în corner. În minutul 69, Dima a trimis mingea în careul advers, Puşcaşu a lobat-o peste Miron, care cu un ultim efort a deviat-o în lateral până la Onofraş, iar atacantul gazdelor a şutat din unghi în plasa laterală. Brăilenii au cerut din nou penalty şi se putea acorda deoarece Miron l-a busculat pe Puşcaşu însă, cu toate că se afla în apropierea fazei, centralul Ionuţ Cozma nu a arătat punctul cu var. În minutul 73, a fost rândul lui Mitrea să se afirme la şutul lui Vraciu. Cu şapte minute înainte de finalul partidei, Stelian Nicoliţă a marcat un gol spectaculos şi formaţia brăileană a trecut în avantaj. Putea fi 1-1, în primul minut de prelungire al reprizei a doua, însă mingea şutată de Vraciu a lovit bara porţii lui Mitrea, iar Dacia Unirea a câştigat greu, dar meritat meciul cu SC Bacău şi a urcat pe locul al patrulea în clasamentul grupei.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Iosofache (min. 71: S. Nicoliţă), Dima (min. 75: Necoară), Puşcaşu, Frunză (min. 85: Olenic) - Muscă, Onofraş.
Antrenor: Alin Pânzaru
SC Bacău: Miron - Mihălăchioae, Burcă, Lozneanu (min. 67: Sascău), Drugă (min. 85: Pungă) - Sahru, Adascăliţei, Neagu, Corban, Vraciu - Pavel (min. 71: Hurdubei)
Antrenor: Cristian Popovici