Inaintea ultimei etape, Viitorul Ianca are deja acontate biletele pentru barajul de promovare

După o primă repriză în care nu s-a marcat niciun gol, oaspeţii au fost ceva mai pragmatici, au închis toate culoarele spre propria poartă şi au marcat pe contraatac prin Valentin Durbacă (min. 60), golul în urma căruia formaţia din Ianca a sărbătorit câştigarea ediţiei 2008-2009 a campionatului Ligii a IV-a.
În celălalt meci al etapei, CF Brăila a remizat, 1-1, cu Victoria Traian, pe terenul Chimia din Lacu Sărat. Gazdele au deschis scorul în minutul 29 prin Merloi, iar oaspeţii au egalat cu un minut înainte de finalul primei reprize, în urma reuşitei lui Cârlan.
Înaintea ultimei etape a turneului play off clasamentul se prezintă astfel: 1 Viitorul Ianca 71 puncte, 2 Avântul Cireşu 64 puncte, 3 CF Brăila II 51 puncte, 4 Victoria Traian 50 puncte.