HC Dunarea a cistigat tactic duelul cu titrata CSM Cetate Deva

Sustinuta frenetic de un grup destul de restrins de spectatori formatia gazda a inceput bine meciul si in minutul 13 conducea la doua goluri diferenta, 7-5. Treptat insa HC Dunarea a echilibrat jocul si pina la pauza a intors scorul in favoarea sa. Apararea braileana in frunte cu portarul Daniela Goldic a functionat foarte bine si a oprit majoritatea actiunilor ofensive ale gazdelor. Mai mult, elevele profesoarei Alexandrina Soare au atacat in valuri si au plecat la cabine cu un avantaj de trei goluri la pauza, 15-12.
La reluare, dupa numai cinci minute foarte bune, in care a facut legea in teren HC Dunarea s-a distantat la 5 goluri, min. 35: 17-12, reducind la tacere micuta galerie din Deva.
CSM Cetate Deva a mai avut o tresarire de orgoliu reusind sa se apropie la un gol, 18-19 in minutul 44, dar pe final nu au mai putut tine pasul cu adversarele si a clacat total.
Pe parcursul partidei gazdele au beneficiat de patru aruncari de la 7 metri insa nu au transformat nici una, Cartas (min. 35 si 60), Tataran (min. 40) si Mitrea (min. 45) trimitind mingea fie in bara fie pe linga poarta.
"Este o victorie importanta, meritata si care ne indreptateste sa credem ca sintem foarte aproape de realizarea obiectivului. Mai avem citeva examene foarte grele, dar daca le vom aborda cu aceeasi ambitie si daruire visul nostru se va implini si Braila va avea o echipa in cupele europene la handbal" a declarat Ionel Antihi, vicepresedintele clubului.
Pentru CSM Cetate Deva au marcat Carmen Cartas 8, Renata Tataran 6, Adina Mitrea 4, Raluca Dobca 3, Alina Sovar 2, Andreea Bordi, iar pentru HC Dunarea, Marinela Patru 10, Elena Moise 4, Alina Moroianu 4, Irina Radovici 4, Liliana Craciun 3, Janina Luca si Marcela Lupu.