HC Dunarea a cistigat editia a V-a a Cupei Dunarii la handbal feminin

Cele mai bune formatii care au participat anul acesta la Cupa Brailei, HC Dunarea si Rapid Bucuresti si-au disputat, ieri, de la ora 12.00, locul intii, iar la capatul unui joc echilibrat, cistig de cauza au avut elevele lui Cristian Preda.
Partida finala a turneului a avut doua parti distincte, prima repriza a apartinut bucurestencelor, cea de-a doua a fost dominata categoric de HC Dunarea.
Rapidul a condus ostilitatile in teren si pe tabela pe tot parcursul primei reprize si doar in citeva situatii s-a consemnat egalitatea, la 1-1, 4-4 si 15-15. Elevele lui Vasile Margulescu au condus si la o diferenta de patru goluri, 12-8, in minutul 23, insa, spre finalul primului act, au scazut turatia si HC Dunarea a reusit sa egaleze la 15. Chitulescu le-a adus din nou pe oaspete in avantaj, insa, gazdele au obtinut o aruncare de la 9 m, dupa incheierea timpului regulamentar de joc si Manuela Radulescu a executat-o pe Georgeta Guresoaia.
Brailencele au intrat in teren, in repriza a doua, mult mai motivate si s-au desprins la trei goluri, 21-18, in minutul 37, dupa reusita Adei Moldovan dar, Rapidul a mai avut o tresarire de orgoliu si a egalat la 22-22, in minutul 46.
In continuare, Livia Buzila a avut o prestatie foarte buna in poarta, iar actiunule de atac ale colegelor ei s-au soldat mai intotdeauna cu goluri spectaculoase. Astfel ca, Dunarea era deja scapata in cistigatoare cu cinci minute inainte de finalul partidei.
Golurile formatiei brailene au fost marcate de Ada Moldovan 10, Irina Tomuleanu 5, Daniela Braniste 5, Manuela Radulescu 4, Liliana Craciun 3, Irina Radovici 3, Ionela Cucu, Roxana Bodirlau cite 1, in timp ce principalele marcatoare ale Rapidului au fost Andreea Cruceanu 12 goluri, Alina Dobrin si Elena Paval cu 5 si respectiv 4 reusite.

Dunarea a obtinut victorii lejere in primele doua zile ale turneului

In primul meci al turneului, Dunarea a intilnit pe nou promovata KNZ Slatina iar, brailencelor le-a trebuit un sfert de ora ca sa se desprinda de adversara lor.
In acel moment s-a inregistrat ultima egalitate, 8-8 iar Ada Moldovan a dat semnalul unei dominari autoritare. Golgetera editiei trecute de campionat a avut o prestatie foarte buna si pina la finalul partidei si-a trecut in cont 16 goluri. Un mare apetit de gol au mai avut Liliana Craciun si Manuela Radulescu, ambele cu cite 6 reusite dar si Irina Radovici si Irina Tomuleanu, ambele intr-o mare revenire de forma, care pe linga faza defensiva au reusit sa marcheze si cite patru goluri fiecare.
Toti cei prezenti in sala Polivalenta anticipau ca meciul cu bulgaroaicele urma sa fie unul pe muchie de cutit, insa, in realitate, a fost doar un "galop de sanatate" al elevelor lui Cristian Preda.
Dunarea avea deja un avantaj de sapte goluri la pauza, Ada Moldovan parea din nou ca va realiza un numar record de goluri si ea chiar a inscris de 9 ori, in primele 40 de minute, insa, dupa o altercatie cu Veselina Georgieva ambele au primit cartonase rosii.
Cu toate ca nu au mai beneficiat de serviciile principalei marcatoare, HC Dunarea a galopat spre o victorie concludenta pentru ca toate jucatoarele gazdelor s-au mobilizat exemplar si au fost foarte atente la finalizare.
Roxana Bodirlau a inscris 8 goluri, Craciun 5, Lupu, Radulescu si Tomuleanu cite 4, in timp ce principala realizatoare a echipei Locomotiv Varna a fost Sfetka Agova cu 10 goluri.

Livia Buzila si Ada Emilia Moldovan au primit premii speciale

Pe linga premiile acordate primelor trei clasate, organizatorii au mai oferit trei premii speciale.
Astfel, veterana Rapidului, Alina Dobrin a fost desemnata cea mai completa jucatoare a turneului, Ada Emilia Moldovan si-a adjudecat titlul de golgetera a competitiei, iar Livia Buzila a fost considerata cel mai bun portar.

Eugen Bastiurea in pole position pentru postul de antrenor principal la HC Dunarea

Pe parcursul celei de-a V-a editii a Cupei Brailei, HC Dunarea a fost condusa de pe banca tehnica de secundul Cristian Preda. Conducerea clubului brailean nu a facut decit o singura precizare referitoare la absenta Marinelei Patru:"antrenoarea si-a prezentat demisia in saptamina premergatoare acestui turnei si urmeaza sa ne orientam catre un alt antrenor principal" a declarat Ionel Antihi, vicepresedintele HC Dunarea.
Pe toata durata turneului, in sala Polivalenta a fost un antrenor galatean care si-a luat constiincios notite la toate meciurile echipei HC Dunarea, Eugen Bastiurea, actualul sef al catedrei de handbal din cadrul Institutului de educatie Fizica si Sport din Galati. Bastiurea a mai antrenat Otelul Galati si pe CSU Galati, formatie pe care a promovat-o in Liga Nationala masculina de handbal si l-a avut elev pe Cristian Preda, inainte ca acesta sa plece sa joace in Franta.
Insa, nu doar Eugen Bastiurea este in vederile conducerii HC Dunarea ci si alti doi tehnicieni cunoscuti, Alexandrina Soare si Dumitru Musi.