HC Dunărea, victorie categorică la Slatina. “Calitatea individuală a jucătoarelor noastre a făcut diferența”

* spune antrenorul Costică Buceschi, după victoria 28-21 obținută de HC Dunărea, la CSM Slatina

HC Dunărea a câștigat lejer partida susținută în deplasare, în etapa a 8-a a Ligii Florilor, la CSM Slatina. Se vede deja schimbarea de atitudine în tabăra echipei brăilene, schimbare realizată de antrenorii Costică Buceschi și Cristian Preda.

Cei doi antrenori și-au testat elevele în acest joc, urmând să facă același lucru și în următoarea etapă, în care HC Dunărea o va avea ca adversară, în Polivalentă, pe Dacia Mioveni, o altă formație aflată în coada clasamentului, mai precis pe locul al 11-lea.

După victoria de la Slatina, HC Dunărea a urcat pe locul al 5-lea, însă miercuri poate reveni pe poziția a 6-a, dacă SCM Râmnicu Vâlcea câștigă la CSM Târgu Jiu, formație care de curând și-a asigurat serviciile pivotului Mirabela Coteț.

Declarații după partida de la Slatina

Am început meciul foarte bine și ne-am apărat exact, reușind să închidem toate culoarele celor de la Slatina. Am dat câteva goluri ușoare, atacul a mers foarte bine în prima repriză, în care am condus la o diferență de 6 goluri. Lucrul de care îmi era frică, și care din păcate s-a întâmplat, a fost avantajul destul de mare care a fost greu de gestionat în primele 10 minute din a doua repriză și Slatina s-a apropiat la două goluri. Dar calitatea individuală a jucătoarelor noastre a făcut diferența, nu au mai pierdut repede mingea, adversarele nu au mai contat pe contraatac și faza a doua și le-am obligat să joace în pozițional, iar această reacție a noastră a făcut ca diferența să fie destul de mare, iar finalul de meci să fie mai liniștit. Vreau să felicit antrenorul echipei adverse pentru munca depusă la echipă, nu e ușor să joci cu jucătoare tinere, iar la fiecare final de sezon să plece cele mai bune. CSM Slatina are jucătoare de calitate și pe viitor îmi doresc și la Brăila mult mai multe jucătoare din România”, a declarat antrenorul echipei HC Dunărea Brăila, Costică Buceschi.

Mă bucur că am început meciul foarte bine, apărarea fiind punctul forte în acest meci și ne bucurăm că plecăm acasă cu cele trei puncte. În repriza a doua ne-am relaxat puțin, însă ne-am revenit rapid și am dominat. Urmează să ne pregătim pentru meciul de acasă cu Mioveni și ne dorim victoria, bineînțeles. Pauza competițională a fost benefică, am avut meciuri de pregătire și am muncit foarte mult”, a spus portarul Elena Șerban.