HC Dunărea a trecut la scor, 33-25, de U Alexandrion Cluj

Formaţia brăileană s-a impus la scor, 33-25, sâmbăta trecută, în Sala Polivalentă, în faţa clujencelor de la Universitatea Alexandrion. Elevele profesorului Costică Buceschi au controlat jocul în prima repriză, au avut un moment de relaxare în partea secundă, de care au profitat clujencele, însă de la jumătatea reprizei a doua Brot et company au pedalat spre un succes meritat. Portarul Gabriela Dobre a avut o prestaţie foarte bună, cu 15 parade la activ, a parat şi o aruncare de la 7 metri executată de Paraschiv, iar cea mai prolifică jucătoare a gazdelor a fost extrema Adina Brot, cu 6 reuşite. HC Dunărea a condus cu 1-0, a înscris Apetrei şi cu 2-1 după reuşita Alinei Horjea, însă clujencele au revenit în joc şi au preluat conducerea cu 4-3, după golul marcat în minutul 8 de Biriş. A fost doar un foc de paie pentru că formaţia gazdă s-a desprins la trei lungimi, 7-4, la capătul primului sfert de oră, iar acest decalaj s-a regăsit pe tabela de marcaj şi la finalul primei reprize, 16-13, ultimul gol al brăilencelor fiind înscris de Axinte. În repriza a doua Universitatea Cluj a profitat de cele două minute în care gazdele au evoluat cu două jucătoare mai puţin, a egalat şi apoi a preluat conducerea cu 19-18. Trezite la realitate de Buceschi, handbalistele brăilene au avut o periodă de joc foarte bună, în care s-au apărat foarte bine şi au marcat de şapte ori la rând, fără să primească gol, astfel că în minutul 47 tabela indica un avantaj de şase goluri în favoarea gazdelor. HC Dunărea a avut un avantaj de nouă goluri, 32-23, însă, în final, s-a impus cu 33-25.

Pentru HC Dunărea au marcat Brot 6 goluri, Tiron 5, Apetrei 4, Moldovan 4, Czeczi 4, Horjea 3, Axinte 3, Udriştioiu 2, Zamfirescu 1, Orşivschi 1, iar pentru Universitatea Cluj au înscris Chintoan 6 goluri, Boian 5, Biriş 4, Popa 3, Ivan 2, Severin 1, Dindiligan 1, Vasiliu 1, Laslo 1, Petruţ 1.