HC Dunărea a suferit a patra înfrângere din acest an

* joi, în Polivalentă formația brăileană a pierdut, 30-33, meciul cu Minaur Baia Mare * după acest insucces HC Dunărea a coborât pe locul al 7-lea în clasamentul Ligii Florilor

HC Dunărea a suferit cea de a patra înfrângere din acest an, 30-33, pe teren propriu, cu Minaur Baia Mare și a coborât pe locul al 7-lea în clasamentul Ligii Florilor. Cu toate că promiteau un meci bun și o victorie, handbalistele formației brăilene au avut din nou o prestație mediocră, iar după această înfrângere publicul brăilean le-a apostrofat.

Practic, HC Dunărea a jucat de la egal la egal cu adversara sa doar în primele 10 minute. În această perioadă echipa gazdă a condus de trei ori, la un singur gol diferență. Tamires a deschis scorul în minutul 4, Araujo a marcat pentru 2-1, în minutul 6, iar Quintino a dus scorul la 3-2, în minutul 9. Laslo a egalat la 3-3, în minutul 10, iar după aceea Minaur a înscris de două ori și s-a distanțat la 5-3.  HC Dunărea a mai reușit să egaleze la 8-8 și să conducă cu 9-8, în minutul 19, după o “dublă” semnată de Quintino. Minaur a marcat apoi de cinci ori la rând și s-a distanțat la 14-9. Echipa pregătită de Raul Fotonea a gestionat foarte bine finalul de repriză și la pauză avea un avantaj de patru goluri, 15-11.

Nici pauza nu a schimbat cu nimic atitudinea handbalistelor formației brăilene. Partea secundă a întâlnirii a fost dominată într-o manieră categorică de Minaur Baia Mare, care de exemplu, în minutul 41 avea șapte lungimi avans, 23-16. Jucătoarele pregătite de Morten Soubak au reușit apoi să înscrie de cinci ori și să primească un singur gol, astfel că diferența de scor a devenit de doar trei goluri. Cu un minut înainte de finalul partidei, Araujo a marcat, HC Dunărea s-a apropiat la 29-31 și a reaprins speranțele spectatorilor prezenți într-un rezultat pozitiv. Însă minunea nu s-a produs, iar Minaur Baia Mare a plecat cu toate punctele de la Brăila.

HC Dunărea a suferit astfel cea de a patra înfrângere din 2022, după ce a pierdut și în fața echipelor SCM Craiova, Dacia Mioveni și HC Zalău.

Pentru HC Dunărea au marcat Kurtovic 8 goluri, Tamires 6, Rodrigues 5, Araujo 5, Quintino 5,  Epureanu 1, iar pentru Minaur Baia Mare au înscris Fujita 10 goluri, Laslo 7, Lavko 4, Petruș 4, Severin 3, Cioca 3, Tănăsie 2.

Declarații după meci:

“Cred că e clar pentru toată lumea că am suferit din cauza unei pauze lungi între meciuri, între sfârșitul turului din 2021 și începutul returului din 2022 și că avem destul de multe accidentări în echipă. Se simte lipsa Mariyei Kanaval, dar și a Anetei Udriștioiu, suferim în special în defensivă. 30 de goluri ar fi trebuit să fie suficiente pentru câștigarea unui meci de handbal, dar echipa adversă a reușit să înscrie mai multe. Cred că foarte multe echipe au șansa de a fi în primele 5, dar pentru echipa noastră, mai ales după pierderea atâtor jucătoare importante, este destul de greu să aibă o revenire. Totuși luptăm și muncim în continuare pentru a ne atinge obiectivele”, a declarat Morten Souback, antrenorul HC Dunărea Brăila.

“Am greșit și în atac și în apărare, lupta 1 la 1 nu a mers atât de bine iar asta ne-a costat. Nu știm ce se întâmplă cu noi, cert este că trebuie să strângem rândurile, să ne adunăm un pic și să începem să câștigăm pentru că avem nevoie de puncte. Le transmitem suporterilor să fie alături de noi, așa cum au făcut-o mereu, să aibă încredere în noi și le promitem că o să ne revenim, că o să aducem puncte”, a declarat Nicoleta Balog (Safta), pivotul echipei brăilene.

“Mulțumim susținătorilor, celor care ne-au fost alături la această partidă și îi îndemnăm să ofere în continuare sprijin echipei. Hai, Brăila!”, este mesajul conducerii formației brăilene de handbal.