HC Dunărea s-a impus în ambele amicale cu HCM Buzău | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea s-a impus în ambele amicale cu HCM Buzău

În primul meci amical de pe teren propriu, elevele profesoarei Alexandrina Soare au jucat cu mare ambiţie şi, după trei reprize, s-au impus la scor, 52-30, în faţa echipei HCM Buzău.

În formula Vasile - Brot, Luca, Adespii, Moldovan, Radovici, Crăciun, gazdele s-au desprins la 4-0 în minutul 5 şi au controlat în permanenţă ostilităţile, astfel că scorul le-a fost favorabil pe tot parcursul primelor 30 de minute. Moldovan a reuşit să perforeze poarta apărată de Olivia Costache de 10 ori, golgetera formaţiei HC Dunărea fiind secondată în prima repriză, la acest capitol, de Brot şi Dragut, care au marcat 4 şi respectiv 3 goluri.

La prima pauză, formaţia brăileană conducea cu 24-15, motiv pentru Alexandrina Soare ca să abordeze restul întâlnirii amicale cu jucătoarele foarte tinere, astfel că, la un moment dat, HC Dunărea era reprezentată în teren de următoarele hanbaliste: Şerban - Dancu, Dragut, Irimia, Adespii, Luca, Eşanu, iar decalajul dintre cele două combatante nu s-a micşorat, ba, din contră, s-a mărit, astfel că HC Dunărea conducea cu 42-27 după repriza a doua.

A mai urmat o minirepriză de 15 minute şi, la finalul ei, tabela indica un decalaj de 22 de goluri în favoarea gazdelor.

Principalele marcatoare ale echipei HC Dunărea în partida de dimineaţă au fost Ada Moldovan 15, Dancu 7, Dragut 6, iar de la oaspete s-au remarcat Lipan şi Goran, ambele cu câte 7 reuşite.

Dacă dimineaţă, indiferent de evoluţia scorului, partida a fost una animată, după-amiază, obosite şi pe o căldură înăbuşitoare, handbalistele celor două combatante nu au mai avut aceeaşi eficacitate.

HCM Buzău a fost formaţia care avea un avantaj de două goluri după primele 60 de minute, însă HC Dunărea a revenit în repriza a treia şi s-a impus cu 33-30.

În această întâlnire, profesoara Alexandrina Soare a făcut unele modificări în abordarea partidei, astfel că Ada Moldovan a jucat şi pe post de inter, iar Nicoleta Eşanu a evoluat pe post de centru şi a dat un randament foarte bun.

"Am încercat multe variante şi Eşanu s-a acomodat pe postul de centru, având o evoluţie bună în apărare. Într-un real progres este Dragut, însă, pe ansamblu, sunt mulţumită la acest moment de prestaţia tuturor componentelor lotului. Eu sper ca de la meci la meci să jucăm din ce în ce mai bine şi să formăm o echipă puternică", a declarat Alexandrina Soare la finalul maratonului handbalistic.

Marţi, la ora 11.00, HC Dunărea va juca în sala Polivalentă în compania Oţelului Galaţi.