HC Dunărea s-a calificat la pas în sferturile Cupei României

• formaţia pregătită de Florentin Pera a trecut fără emoţii în optimi, 28-23, de Măgura Cisnădie • Alina Vătu şi Adriana Medvedova au fost MVP-urile echipei brăilene

Formaţia brăileană a câştigat fără emoţii, cu 28-23, partida cu Măgura Cisnădie, după ce în minutul 52 a avut un avantaj de zece goluri, 27-17, calificându-se în sferturile de finală ale Cupei României.

Jucătoarele de la HC Dunărea au profitat de oboseala acumulată de adversarele  lor care joi au evoluat în campionat la CSM Bucureşti şi s-au desprins la 5-0 după primele şapte minute ale primei reprize. Măgura s-a apropiat la două lungimi însă echipa brăileană a refăcut în minutul 21 diferenţa de cinci puncte, iar Marija Shteriova a marcat pentru 15-7 în minutul 28. Gazele au continuat să evolueze sigur în ambele faze ale jocului, iar la finalul primei reprize conduceau cu 17-10.

Cu Alina Vătu în rol de căpitan de echipă, dar şi de principală marcatoare, HC Dunărea a continuat să dicteze ritmul jocului şi, în minutul 52, avea zece goluri avans. La acest scor, antrenorul Florentin Pera a rulat întreg lotul, fapt ce a permis echipei vizitatoare să reducă din diferenţă.

Gruparea brăileană s-a impus cu 28-23 şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, principalele artizane ale acestui succes fiind Alina Vătu care a a marcat 11 goluri şi portarul Adriana Medvedova care a avut 14 intervenţii salutare pentru formaţia sa.

“Am jucat cu ambiţie, am închis toate culoarele spre propria portă şi am încercat să le anihilăm pe Ada Moldovan şi Apetrei şi, în mare parte cred că handbalistele noastre şi-au respectat sarcinile de joc. Am pregătit foarte bine atacul rapid, iar acest lucru s-a văzut în evoluţia scorului, am avut 10 goluri avans, fapt ce ne-a permis să dăm şanse şi junioarelor, iar Ştefania Epureanu a înscris un gol. Toate jucătoarele au contribuit la această calificare şi le felicit pentru dăruire şi atitudine. Am arătat ca un grup unit, atmosfera este foarte bună, forma sportivă de asemenea în creştere aşa că eu consider că suntem pe un drum bun în formarea unei echipe valoroase care să le ofere multe satisfacţii minunaţilor suporteri brăileni”, a declarat Florentin Pera, la finalul jocului.

Pentru HC Dunărea au marcat: Alina Vătu 11 goluri, Dzyiana Ilyna 4, Marija Shteriova 4, Cătălina Preda 4, Florentina Craiu 2, Diana Munteanu 2, Ştefania Epureanu 1, iar pentru Măgura Cisnădie au înscris Şerban 5 goluri, Fachinelo 4, Moldovan 3, Araujo 3, Crap 2, Costa 2, Da Silva 2, Tomescu 1, Hoha -1.