HC Dunărea s-a calificat “en fanfare” în sferturile Cupei României

* în etapa a 2-a, echipa brăileană s-a impus cu 31-25, în partida cu Gloria Buzău * Elena Șerban a fost din nou în formă și a avut 11 parade în poarta formației gazdă

HC Dunărea a obținut cel de-al doilea succes, 31-25, în fața Gloriei Buzău, în acest sezon competițional, tot în Polivalenta brăileană, numai că de data aceasta victoria a fost în Cupa României, un succes care asigură formației brăilene accederea în sferturile de finală ale acestei competiții.

Partida a avut o primă repriză echilibrată și o a doua controlată autoritar de echipa pregătită de Costică Bucechi. Însă niciun moment nu s-a pus problema învingătoarei. Din nou Elena Șerban, cu 11 parade, a demonstrat de ce a ajuns din nou în vederile antrenorului naționalei de senioare, Florentin Pera.

În primele 15 minute, cele două combatante au condus pe rând ostilitățile în teren și pe tabelă. Echipa vizitatoare a condus la un gol diferență de trei ori, ultima dată cu 7-6, dar la jumătatea primei reprize HC Dunărea avea două lungimi avans, 9-7. Gloria a egalat la 10-10 în minutul 19, gol înscris de Zamfirescu, însă replica echipei brăilene a fost promptă. Lavko și Venancio au distanțat-o din nou la două lungimi de adversara sa pe HC Dunărea. Gruparea de la Dunăre a gestionat foarte bine finalul de repriză și, după primele 30 de minute, conducea cu 16-13.

Repriza a doua a fost la discreția echipei brăilene. Din minutul 41, HC Dunărea a înscris de opt ori la rând, iar diferența dintre cele două combatante s-a mărit la 10 goluri, 30-20, în favoarea trupei lui Buceschi. Pe final, HC Dunărea a mai redus “motoarele”, iar diferența la finalul meciului a fost de șase goluri în favoarea echipei HC Dunărea.

Pentru HC Dunărea au marcat: Kanaval 8 goluri, Gonzalez 6, Lavko 4, da Rocha 3, Venancio 3, Araujo 2, Schmeltzer 2, Udriștioiu 1, Liscevic 1, Quintino 1.

Declarații la finalul partidei:

“A fost o victorie muncită, însă mult mai grea decât meciul trecut cu echipa din Buzău. E clar că Gloria a tratat foarte serios această competiție și a venit să se bată pentru calificare. Prima repriză a fost dificilă, puteam intra la pauză cu o diferență mai mare dacă fetele erau mai atente pe faza de atac. În repriza a doua am început tare din primele secunde și am pus pe tabelă o diferență cât de cât liniștitoare. În ultimele 10 minute a fost o diferență de aproape 10 goluri. Am avut șansa și ocazia să dau tuturor jucătoarelor minute să joace în acest meci și sunt bucuros că am câștigat și ne-am calificat în sferturile cupei și toată lumea este sănătoasă. Următoarele două meciuri vor fi foarte grele, cu Baia Mare și Bistrița, două echipe care joacă handbal, două echipe dificile. Pentru mine este o perioadă destul de grea pentru că handbalistele de la Brăila vor pleca la echipele naționale și ce îmi doresc foarte mult este ca ele să se întoarcă sănătoase. Asta este cea mai mare dorință a mea, ca atunci când ne vom reîntâlni la Brăila toată lumea să fie sănătoasă și să putem să începem de acolo de unde am rămas. Așteptăm acum și tragerea la sorți, sperăm să avem noroc și să ne putem califica în final four, ceea ce va fi extraordinar pentru noi și pentru publicul brăilean”, a declarat Costică Buceschi, antrenorul principal al echipei HC Dunărea Brăila.

“Mi se pare o senzație super să joc atât de mult în fața atâtor persoane. A fost mult mai greu față de ultima dată când am jucat contra Gloriei Buzău. Rezultatul este același, dar a trebuit să luptăm mult pentru asta. Avem o energie grozavă și am crescut mult în ultima vreme. Cred că apărarea noastră este foarte importantă și știm asta. Apărarea este din ce în ce bună. De asemenea, portarii noștri sunt geniali, fapt care ne ajută să câștigăm cu multe goluri”, a spus după meci Mireya Gonzalez.