HC Dunărea s-a calificat în turul al 3-lea al Cupei EHF European League

duminică, într-un final de joc nerecomandat cardiacilor, HC Dunărea a pierdut 25-26, returul cu Tertnes Bergen • însă s-a calificat în turul următor al EHF European League, pentru că în primul meci, s-a impus cu 28-26 în partida cu echipa din Norvegia • golul calificării a fost marcat de Bojana Milic

Partidă de infarct dar cu happy end pentru iubitorii handbalului brăilean între HC Dunărea şi Tertnes Bergen. După un meci tur în care formaţia brăileană a condus la o diferenţă de 9 goluri, dar s-a impus doar cu 28-26, duminică la prânz, a urmat returul, un meci la finalul căruia gruparea de la Dunăre s-a calificat în turul al 3-lea, preliminar al Cupei EHF European League. A fost însă un meci de infarct. Condusă cu 2-0 după golurile marcate de Gosse, HC Dunărea a revenit în joc şi a preluat conducerea, 4-3, în minutul 8, graţie reuşitei jucătoarei Bojana Milic. Din acest moment, formaţia brăileană a jucat exact cum i-a cerut antrenorul Neven Hrupec iar acest lucru s-a reflectat şi pe tabela de marcaj. Astfel că în minutul 23, după golul înscris de Cătălina Preda, HC Dunărea avea un avans de patru lungimi în faţa formaţiei din Norvegia, 12-8. Iar după primele 30 de minute scorul era favorabil tot grupării brăilene care conducea cu 13-11.

HC Dunărea a avut un start de repriză secundă foarte bun, astfel că, în minutul 35, după un gol semnat de Cătălina Preda, s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor între cele două combatante, 17-12 pentru HC Dunărea. A fost 18-13, apoi, treptat, diferenţa s-a micşorat iar în minutul 49, după golul înscris de Stankiewicz, Tertnes Bergen a restabilit egalitatea, 21-21. S-au mai consemnat două egalităţi, ultima în mintul 54, 23-23, după care norvegiencele s-au distanţat la două lungimi, 25-23. În minutul 58 Moen a fost eliminată pentru 2 minute iar Dmitrovic a înscris şi a readus speranţele în tabăra echipei brăilene. În ultimele 10 secunde Tertnes a marcat pentru 26-24, dar la atacul următor, Milic a reuşit să înscrie şi să o califice pe HC Dunărea în turul următor al Cupei EHF European League. O calificare meritată dacă ţinem cont de evoluţia, pe ansamblu, a grupării de la Dunăre.

La partidă a asistat conducerea clubului HC Dunărea, mai puţin vicepreşedintele Marian Neta, care se pare că a optat pentru a fi consilier municipal.

Pentru HC Dunărea au marcat Dmitrovic 8 goluri, Preda 4, Tiron 3, Milic 3, Sazdovska 2, Tamires 2,  Dache 1, Zamfirescu 1, Czeczi 1. Cea mai bună marcatoare a formaţiei norvegiene a fost Lin Gosse,autoare a 9 goluri.