HC Dunărea s-a calificat în final four-ul Cupei României

* fază în care a ajuns după victoria cu 28-26, de la Corona Brașov * un succes care echivalează cu o calificare în cupele europene *duminică, 12 martie, HC Dunărea va juca în Polivalentă cu Minaur Baia Mare *meciul, care contează pentru etapa a 18-a a Ligii Florilor, începe la ora 18.00

HC Dunărea a mai bifat un succes în Cupa României, 28-26, în partida din deplasare cu Corona Brașov și s-a calificat în final four-ul competiției. Un pas extrem de important care permite echipei antrenate de Costică Buceschi să spere cu șanse reale la un loc în cupele europene.

Revenind la jocul de la Brașov, acesta a fost unul în care a contat doar scorul nu și spectacolul, pe care de obicei, în campionat îl fac în ultima vreme handbalistele formației brăilene.

Startul partidei a fost favorabil brașovencelor, însă în minutul 20 HC Dunărea avea un avans de cinci goluri, 12-7. Handbalistele de la Dunăre au controlat finalul de repriză astfel că, după primele 30 de minute, conduceau cu 16-13.

În repriza a doua, Corona a încercat să întoarcă scorul în favoarea sa, însă nu a reușit decât să se apropie de câteva ori la un punct, ultima dată în minutul 54. Fără să forțeze, cu gândul mai ales la meciul din campionat de duminică, în care o va avea ca adversară pe Minaur Baia Mare, HC Dunărea a câștigat la Brașov cu 28-26.

Pentru HC Dunărea au marcat: Udriștioiu 5 goluri, Quintino 4, Lavko 3, Liscevic 3,  Schmelzer 3, Gonzalez 3, Lupei 3, Kanaval 2, Venancio 2.

Declarații după meci:

“Sunt mulțumit doar de rezultat. De ceea ce am jucat, nu. Am ratat foarte mult, am avut paisprezece situații de unu la unu cu portarul pe care nu am reușit să le concretizăm. În momentul în care conduci cu șase goluri în prima repriză și lași adversarul să vină peste tine, să te domine, normal că jocul intră într-o altă ipostază. Și ați văzut că până la sfârșit ne-am chinuit, dar am bătut. Vreau să felicit echipa Corona pentru că și-a jucat șansa până la capăt. Este o echipă tânără, de perspectivă, doresc din tot sufletul ca sezonul viitor să ne întâlnim în prima ligă, în liga națională, pentru că avem nevoie de echipe de genul acesta cu public atât de cald cum este cel de la Brașov. Pentru noi a fost un meci dificil pentru că am avut paisprezece jucătoare care au fost plecate la loturile naționale, plus eu. A fost o perioadă în care nu prea am lucrat împreună, lucru care s-a văzut. Sperăm să rezolvăm problemele pe care le-am avut pentru că duminică avem un meci foarte greu cu Baia Mare și este o competiție pe care noi o tratăm cu maximă seriozitate. E o șansă în plus să ajungem în cupele europene, suntem în final four, așteptăm tragerea la sorți și de acum ne concentrăm pe campionat deoarece mai avem multe etape și trebuie să jucăm mult mai bine pentru a putea spera la o poziție acolo sus, care să ne dea o șansă în plus să mergem în cupele europene. În Brașov este o atmosferă foarte frumoasă, un public foarte călduros, unul cunoscător de handbal și împreună cu galeria care a venit de la Brăila au făcut o atmosferă extraordinară. Cred că în special fetele de la Brașov au simțit acest lucru pentru că le-au împins de la spate. Așa cum am zis, ne dorim să ne întâlnim în sezonul următor în prima ligă”, a declarat Costică Buceschi, antrenorul principal al HC Dunărea Brăila.

“Ne așteptam să fie un meci greu, nu ne-am subestimat adversarul și mă bucur că am câștigat. Totuși mi se pare că am avut prea multe ratări, cred că din cauza lipsei de concentrare. Sper să remediem acest lucru pe viitor pentru că ne poate costa. Mă bucur că suntem în final four, ne pregătim pentru meciul cu Baia Mare de acasă și sperăm s-o ținem tot așa, din victorie în victorie”, a punctat Elena Șerban.

“Mulțumim tuturor suporterilor care ne-au fost alături și îi îndemnăm să ofere în continuare sprijin echipei”, este mesajul pe care, conducerea clubului HC Dunărea îl adresează băilenilor.

Duminică, HC Dunărea joacă în Polivalentă cu Minaur Baia Mare

Duminică, 12 martie, de la ora 18.00, în cadrul etapei a 18-a a Ligii Florilor, HC Dunărea va juca în Polivalentă cu Minaur Baia Mare.

Între anii 2020-2023 cele două formații au disputat cinci meciuri, patru dintre ele fiind câștigate de echipa băimăreană. În tur, Minaur s-a impus pe teren propriu cu 27-25.

Înaintea acestei runde, HC Dunărea se află pe locul al 5-lea, Minaur pe locul al 7-lea.

Meciul va fi transmis pe canalul de YouTube al clubului.

Biletele se vor pune în vânzare în ziua meciului, începând cu ora 16:30 și pot fi achiziționate de la standul de bilete din fața Sălii Polivalente.

“Invităm pe toți brăilenii în Sala Polivalentă să susțină jucătoarele noastre la partida cu Minaur Baia Mare. Este un meci important, ne poate aduce 3 puncte care să ne apropie de obiectivul sezonului, participarea în cupele europene. Suntem mândri că am reușit să ajungem în final four-ul Cupei României și tratăm cu aceeași seriozitate meciurile din campionat. HC Dunărea Brăila mai are multe de spus sezonul acesta”, a declarat Adrian Manole, președintele clubului brăilean de handbal.