HC Dunărea a remizat, 26-26, la CSU Neptun Constanţa

HC Dunărea părea favorită la victorie în partida de la Constanţa, însă, în realitate, gruparea de la Dunăre se află în cădere liberă. Iar şansele de a mai prinde şi în sezonul următor un loc în cupele europene sunt din ce în ce mai mici.
Brăilencele au jucat bine în prima repriză şi au condus în permanenţă la două sau chiar la trei goluri. HC Dunărea s-a desprins la 2-0, apoi a condus cu 7-4 şi cu 8-5 dar de fiecare dată constănţencele au reuşit să restabilească egalitatea, ultima dată la 10-10, în minutul 24. Până la finalul primului act al întâlnirii, elevele Alexandrinei Soare au marcat de două ori şi conduceau cu 12-10 la pauză.
Brăilencele au înscris la începutul părţii secunde, a fost apoi 14-11 pentru HC Dunărea, însă, pe o cădere inexplicabilă a brăilencelor, constănţencele au reuşit să egaleze şi apoi să preia conducerea, 16-15, în minutul 39. CSU Neptun Constanţa s-a distanţat la şase lungimi, 22-16, în minutul 47, şi părea scăpată în câştigătoare. Cu toate că gazdele au avut un avans de patru goluri, 26-22, cu şase minute înainte de finalul jocului, graţie evoluţiei foarte bune în faza de atac a Adei Moldovan, jucătoarea partidei cu 11 goluri marcate, şi a unei mai bune concentrări în faza de apărare, brăilencele au reuşit să smulgă un punct la Constanţa.
La finalul partidei Alexandrina Soare nu a participat la conferinţa de presă.
Pentru HC Dunărea au marcat: Moldovan 11 goluri, Horjea 4, Brot 3, Czeczi 3, Perianu 2, Marchidanu 1, Farcău 1, Gheorghe 1, iar de la CSU Neptun Constanţa principala realizatoare a fost Enescu, cu 8 reuşite.