HC Dunărea a remizat, 24-24, la Gloria Bistrița-Năsăud

* rezultat foarte bun pe terenul unei formații cu un buget de 3 milioane de euro * echipa brăileană este neînvinsă după primele patru etape ale turului Ligii Florilor * Elena Șerban a făcut din nou o partidă bună * Aneta Udriștoiu a fost una dintre cele mai bune jucătoare de pe teren

Conform așteptărilor, HC Dunărea a avut un meci extrem de dificil în deplasarea de la Gloria Bistrița-Năsăud. Însă, după un joc echilibrat, într-un final nerecomandat cardiacilor, antrenorul Morten Soubak a găsit soluția pentru ca formația brăileană să obțină un rezultat pozitiv. Condusă timp de 50 de minute, HC Dunărea a avut un final de meci foarte bun și a terminat la egalitate, 24-24, partida de la Bistrița și rămâne în fotoliul de lider. Echipa brăileană poate fi depășită doar de CSM București, campioana en titre care a jucat ieri seară, în deplasare, la SCM Rm. Vâlcea.

Fără niciun punct după primele trei etape, Gloria Bistrița-Năsăud, a avut un start foarte bun de partidă. Echipa gazdă a deschis scorul prin Schmelzer, dar Quintino a egalat la 1-1, iar Araujo a adus-o pe HC Dunărea în avantaj, 2-1. Kovacevic a egalat la 2-2 și Gloria a trecut din nou în avantaj, 3-2, în minutul 5. Două minute mai târziu, Quintino a marcat pentru 3-3 dar din acest moment ehipa gazdă a fost cea care a condus ostilitățile în teren și pe tabelă. A fost 9-6 pentru Gloria în minutul 15, scor la care Udriștoiu a ratat o aruncare de la 7 metri. Cu toate că Elena Șerban s-a remarcat prin 7 intervenții foarte bune, Quintino a avut procentaj maxim în faza de atac, 5 goluri din tot atâtea aruncări, la pauză Gloria a avut două goluri avans, 11-9.

Formația din Bistrița-Năsăud a condus pe tabelă până în minutul 47, 20-17. Din acel moment s-a produs revirimentul echipei de la Dunăre. Echipa brăileană a reușit să înscrie de trei ori la rând prin Udriștoiu 2 și Tamires, astfel că în minutul 50 scorul a redevenit egal, 20-20. Finalul de meci a fost unul incendiar. Larissa Araujo a adus-o pe HC Dunărea în avantaj, 21-20, pentru a doua oară în acest meci, dar Rodriguez a restabilit egalitatea, 21-21. Udriștoiu a marcat din aruncare de la 7 metri pentru 22-21, dar la faza următoare gazdele au egalat, 22-22 prin Kovacevic. Iar suspansul a continuat pentru că a fost rândul Gloriei să marcheze și să conducă cu 24-23. Rodrigues a egalat la 24-24 când mai erau 36 de secunde și, cum până la final niciuna dintre combatante nu a mai înscris, meciul s-a încheiat la egalitate, 24-24. HC Dunărea a bifat astfel cel de-al patrulea rezultat pozitiv din acest campionat.

“Am asistat la o partidă echilibrată cu un adversar valoros și dornic de reabilitare. Cu toate că ne-au lipsit două jucătoare importante, Jacobsen și Kanaval, handbalistele noastre și-au demonstrat valoarea și dorința de a acumula puncte în clasament. Iar acest punct de la Bistrița, unul pentru care s-a muncit mult în teren, va cântări foarte mult la finalul campionatului. Felicit jucătoarele și staff-ul tehnic pentru modul în care s-au prezentat la acest meci”, ne-a declarat George Caranica, președintele clubului HC Dunărea Brăila.

Egal cu Gloria Bistrița-Năsăud, echipă care are al doilea buget din Liga Florilor

HC Dunărea a remizat, 24-24, pe terenul Gloriei Bistrița-Năsăud, una dintre cele mai bune echipe din campionatul actual, formație care are al doilea buget din Liga Florilor. Iar rezultatul este foarte bun, cu toate că antrenorul Morten Soubak nu a putut conta pe două handbaliste importante din lot, Kanaval și Jacobsen, ambele aflate în recuperare după mici probleme medicale. Suma primită de formația bistrițeană, 3 milioane de euro, este de trei ori mai mare decât bugetul pe care îl are alocat echipa brăileană. Dar lupta dintre cele două echipe s-a dat în teren, iar acolo HC Dunărea a demonstrat că este egala acestei echipe cu buget impresionant. După acest meci, HC Dunărea a rămas pe primul loc, are 10 puncte și este una dintre puținele formații din Liga Florilor fără nicio înfrângere.

Pentru HC Dunărea urmează o perioadă de pauză, dar 9 dintre componentele lotului se vor prezenta la echipele naționale. Portarul Elena Șerban va participa cu naționala României la 2 meciuri de calificare la Europenele de anul viitor. Clubul brăilean are convocate la lotul național al Braziliei 6 handbaliste, Ana Paula Rodrigues, Jessica Quintino, Francielle Da Rocha, Tamires Morena, Larissa  Araujo si Samara Da Silva. Maryia Kanaval a fost și ea convocată la lotul naționalei din Belarus. Aceasta va fi prezentă la lot însă sunt slabe șanse să participe la competiții, având în vedere că se află încă în recuperare. Jovana Sazdovska a fost de asemenea convocată la lotul Macedoniei.

Pentru HC Dunărea au marcat Paula Rodrigues 7 goluri, Aneta Udriștoiu 5, Larissa Araujo 5, Jessica Quintino 5, Tamires Morena 2, iar pentru Gloria au înscris Kovacevic 5 goluri, Barbosa 5, Schmelzer 4, Iuganu 4, A. Rodriguez 3, Moisă 2, Seraficeanu 1.