HC Dunărea a remizat, 20-20, în Polivalentă, cu ultima clasată, CSM Slatina

• brăilencele au obţinut un punct in extremis în finalul partidei •  Diana Axinte a fost din nou principala marcatoare a formaţiei de la Dunăre • miercuri, HC Dunărea joacă la Măgura Cisnădie

Formaţia brăileană a smuls in extremis un egal pe teren propriu în disputa cu ultima clasată, CSM Slatina, după un meci în care, în prima repriză, a condus la 5 goluri diferenţă.

Cea mai bună jucătoare de la HC Dunărea în dubla cu Byansen, Diana Axinte, a marcat pentru 3-1 în minutul 7 şi toată asistenţa din Sala Polivalentă aştepta cu încredere o victorie clară a favoritelor. Jucătoarele antrenate de Florentin Pera au continuat să controleze ostilităţile în teren astfel că, în minutul 16, gruparea de la Dunăre avea un avans de cinci lungimi, iar aceeaşi diferenţă, 10-5, s-a înregistrat pe tabela de marcaj şi în minutul 21 după reuşita Dzyianei Ilyna. Numai că echipa brăileană încă nu s-a omogenizat aşa cum şi-ar fi dorit antrenorul şi iubitorii handbalului din tribună, iar până în minutul 28 HC Dunărea nu a mai înscris niciun gol dar a primit patru. Iar după primele 30 de minute formaţia brăileană avea doar un singur gol avans, 11-10.

Repriza a doua a fost una de luptă şi cu răsturnări de scor. HC Dunărea a reuşit să se detaşeze la două goluri în minutul 40, însă opt minute mai târziu CSM Slatina a condus pentru prima dată pe tabela de marcaj, 15-14. Oltencele s-au desprins la patru goluri, 20-16, în minutul 57. Încurajate frenetic de publicul spectator echipa gazdă a reuşit să marcheze de patru ori la rând şi să smulgă un punct in extremis, după ce într-un interval de doar două minute, Marija Shteriova a marcat de trei ori iar Gabriella Szucs o dată.

“Forma bună şi combativitatea aratată în jocurile de la Roman şi cu Byasen pe teren propriu nu au fost comfirmate în jocul cu Slatina, în condiţiile în care am atras atenţia fetelor cu privire la abordarea jocului cu maxima atenţie şi concentrare.Trebuie să trecem peste acest joc, să remediem ce s-a greşit şi să avem o exprimare mai exactă în urmatorul joc de la Măgura Cisnădie, echipă care vine după o victorie la Roman şi reprezintă una dintre formaţiile incomode ale campionatului. Având în vedere achiziţiile făcute în această vară prin aducerea a trei campioane mondiale, dar şi a celorlalte jucătoare cu experienţă din cadrul echipei, trebuie să recuperăm punctele pierdute pe teren propriu la Cisnădie. Trebuie să strângem rândurile şi să luptăm până la ultima picatură de energie la fiecare joc ce urmează”, ne-a declarat la finalul partidei antrenorul Florentin Pera.

Pentru HC Dunărea au marcat: Diana Axinte 6 goluri, Dzyiana Ilyna 5, Marija Shteriova 4, Anamaria Berescu 3, Gabriella Szucs 1, Iryna Shutska 1.