HC Dunărea a plecat în Croația

• formația brăileană va disputa sâmbătă, de la ora 17:00, manșa tur cu  Podravka Vegeta • meciul contează pentru sferturile de finală ale EHF European League • penultimul pas spre Final Four

Drumul echipei HC Dunărea spre Final Four-ul EHF European League a intrat în linie dreaptă. Pentru gruparea handbalistică brăileană urmează “dubla” cu Podravka Vegeta, din Croația. Elevele antrenorului Jan Leslie s-au pregătit pentru această dublă partidă și doresc să ajungă între primele patru echipe din Europa în EHF.

“Drumul european continuă pentru echipa de handbal fanion a județului Brăila. Jucătoarele dispută în deplasare meciul cu Podravka Vegeta (Croația), contând pentru sferturile de finală a EHF European League.

Sferturile de finală se vor juca în sistem tur-retur, pe 16 martie 2024, ora 17:00 (ora României) și pe 24 martie 2024, ora 18:00 (ora României), primul meci fiind în deplasare, iar al doilea la Buzău.

Ambele meciuri vor fi transmise de postul de televiziune DigiSport.

HC Dunărea Brăila a performat în Grupa B EHF European League cu 5 victorii și o înfrângere și a câștigat grupa, clasându-se pe primul loc. Echipa are nevoie să marcheze cele mai multe goluri în cele două meciuri pentru a se califica în Final Four-ul EHF European League. Ar însemna pentru HC Dunărea Brăila cea mai mare realizare a clubului de la înființare”, se specifică în comunicatul emis de clubul brăilean.

“Așteptăm cu nerăbdare meciul cu Prodravka. Știm că totul contează și trebuie să fim pregătiți pentru că au făcut niște meciuri foarte bune acasă și este important să venim de la Prodravka cu rezultat bun”, a declarat Jan Leslie, antrenorul principal al HC Dunărea Brăila.

“Podravka este o echipă puternică și agresivă care a pus probleme multor adversari, acasă. Știm că va fi un meci dificil, dar cu o pregătire bună și o tactică corectă, sunt sigură că ne vom întoarce acasă cu o victorie”, a spus Andreea Popa.

Final Four-ul EHF European League este programat să se desfășoare la Graz, în Austria, pe 11 și 12 mai.