HC Dunărea a pierdut revanşa cu Tomis | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea a pierdut revanşa cu Tomis

Dacă în partida de joia trecută formaţia brăileană s-a impus cu 33-31 în disputa cu gruparea de la ţărmul Mării Negre, pentru că antrenoarea Alexandrina Soare a utilizat mai mult echipa standard, vineri, folosind doar jucătoarele tinere aduse vara trecută de la lotul naţional, HC Dunărea s-a înclinat, 28-31 în faţa constănţencelor. Revanşa cu Tomis a fost la discreţia elevelor lui Ion Crăciun, care aveau deja cinci goluri avans la jumătatea primei reprize. Cu toate că Ada Moldovan şi Radovici au fost câteva minute în teren, situaţia de pe tabelă nu a suferit modificări majore, astfel că la pauză constănţencele conduceau cu 18-12.

Tomis, cu Tâlvic, Rusu şi Barcan în mare vervă de joc au dominat autoritar şi partea a doua a amicalului şi au câştigat returul cu brăilencele.
Antrenoarea brăileană a trimis în teren prima garnitură şi de aceea declajul dintre cele două combatante s-a redus la finalul întâlnirii la doar trei goluri.

Principalele marcatoare din cele două formaţii au fost Radovici şi Brot cu 6 şi respectiv 5 goluri înscrise, de la gazde, respectiv Tâlvic şi Rusu cu 8 şi respectiv 6 reuşite de la formaţia constănţeană.

Vineri după-amiază, HC Dunărea s-a impus cu 31-30 în faţa divizionarei A, CSM Ploieşti.

Timp de 45 de minute în formaţia brăileană au evoluat jucătoarele tinere, astfel că ploieştencele au condus în permanenţă pe tabela de marcaj, 8-6 în minutul 10, 13-11 zece minute mai târziu şi cu 17-15 la pauză.

De la jumătatea reprizei secunde, Alexandrina Soare a trimis în teren handbalistele experimentate, iar Brot, Ada Moldovan şi colegele lor au reuşit să egaleze la 25-25 şi să se impună în final la un gol diferenţă.

Golurile formaţiei brăilene în partida cu CSM Ploieşti au fost marcate de Brot 8, Moldovan 7, Adespii 6, Irimia 4, Drăguţ 3, Luca 2, Radovici 1.