HC Dunărea a pierdut la scor, 21-14, la Măgura Cisnădie

• astfel, a bifat a patra înfrângere din acest campionat • după acest insucces,  HC Dunărea a ajuns pe locul al 12-lea în clasament • sâmbătă formaţia brăileană va juca în Polivalentă cu Universitatea Cluj

Formaţia brăileană a pierdut cu 21-14 la Măgura Cisnădie şi a bifat astfel cea de-a patra înfrângere din acest campionat, una în urma căreia gruparea de la Dunăre a ajuns pe locul al 12-lea în clasamentul Ligii Florilor.

HC Dunărea a ţinut pasul cu adversara sa doar în primele 16 minute, perioadă în care, la un moment dat, a condus cu 3-0. De la jumătatea primei reprize echipa vizitatoare nu a mai înscris niciun gol timp de 12 minute în schimb au primit cinci goluri, iar cu două minute înainte de finalul primului act al partidei Măgura Cisnădie conducea cu 9-5. Pe finalul primei reprize Diana Axinte a înscris de două ori astfel că la pauză Măgura Cisnădie avea doar două goluri avans, 9-7.

Cu Ada Moldovan în rol de principală marcatoare formaţia gazdă s-a distanţat la cinci lungimi, 15-10, în minutul 43, iar cu şapte minute înainte de finalul partidei Măgura Cisnădie conducea cu 18-12. Moldovan a marcat pentru 19-12 iar această diferenţă de şapte puncte s-a consemnat pe tabela de marcaj şi la finalul partidei.

Imediat după meci HC Dunărea a plecat spre Brăila şi de joi după-amiază handbalistele antrenate de Florentin Pera au început să pregătească meciul de sâmbătă cu Universitatea Cluj.

Pentru HC Dunărea au marcat Axinte 4 goluri, Vâtu 3, Ilyina 2, Epureanu 1, Berescu 1, Szucs 1, Gheorghe 1, Shutska 1, iar pentru Măgura Cisnădie au înscris Ada Moldovan 9 goluri, Bozovic 4, Costa 3, Şerban 2, Mărginean 1, Han 1, Apetrei 1.