HC Dunărea a pierdut, 35-26, semifinala cu CSM București

• CSM Târgu Jiu a produs surpriza competiției, a învins-o cu 29-27 pe Gloria Bistrița Năsăud

HC Dunărea Brăila a avut neșansa de a întâlni campioana României,  CSM București, în prima semifinală a Final Four-ului Cupei României și, conform valorii celor două loturi, bucureștencele au câștigat la scor, 35-26.

Partida a fost echilibrată doar în primele 3 minute, perioadă în care HC Dunărea a condus cu 1-0, gol Liscevic, și cu 2-1, după ce a înscris Gonzalez. Din acel moment, CSM București a dictat ritmul jocului și în minutul 11 avea patru lungimi avans. Formația pregătită de Adi Vasile a condus la cinci goluri, 12-7, în minutul 22, iar la pauză avea deja un avantaj și mai consistent, 18-11.

HC Dunărea a avut câteva momente bune în repriza a doua, însă nu s-a apropiat periculos de adversara sa, în timp ce formația bucureșteană a apăsat pe accelerație iar Neagu et company s-a desprins la 10 goluri, 35-25, în minutul 59. Da Rocha a marcat ultimul gol al partidei, iar CSM București s-a impus cu 35-26.

A fost un meci în care portarii formației brăilene au avut prestații slabe. Șerban de exemplu a avut doar 3 intervenții bune, iar Pessoa 5.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 6 goluri, Liscevic 5, Da Rocha 5, Lavko 3, Udriștoiu 2, Schmelzer 2, Quintino 1, Balog 1, Kanaval 1, iar pentru CSM București au înscris: Arntzen 6 goluri, Dembele 5, Aune 4, Alivodic 4, Stoica 3, Omoregie 3, Sudakova 3, Neagu 2, Pintea 2, Gogîrlă 1, Zaadi 1, Rotaru 1.

Duminică după-amiază au avut loc finalele

Surpriza competiției a produs-o CSM Târgu Jiu care, în cea de a doua semifinală, s-a impus cu 29-27 în partida cu echipa gazdă a turneului, Gloria Bistrița Năsăud. MVP-urile partidei au fost Ekaterina Dzhukeva, portarul celor de la Târgu Jiu, care a apărat patru lovituri de la 7 metri la rând, Angela Pușcaș și Alexandra Gavrilă.

Duminică, de la ora 15.00, HC Dunărea Brăila a jucat finala mică cu Gloria Bistrița Năsăud, iar de la 17.30, în finala mare s-au întâlnit CSM București și CSM Târgu Jiu.