HC Dunărea a pierdut, 27-30, surprinzător, la Dacia Mioveni

* brăilencele au avut o evoluție modestă și încheie turul Ligii Florilor pe locul al 6-lea * tânăra Ana Caraman a avut o prestație foarte bună în poarta echipei de la Dunăre, în repriza a doua

Etapa a 13-a a fost cu ghinion pentru HC Dunărea. Surprinzător, deși pornea ca favorită la victorie în deplasarea de la Dacia Mioveni, formația brăileană a venit acasă cu traista goală. HC Dunărea pare în acest moment că s-a îndepărtat de obiectiv, clasarea în zona cupelor europene, însă suntem abia la mijlocul competiției și, cu o altă atitudine în teren, formația pregătită de Morten Soubak poate reveni pe locurile fruntașe ale clasamentului. Poate a fost și ghinion, că s-a accidentat Udriștoiu în minutul 23 și nu a mai putut evolua, poate lipsa celor două jucătoare titulare, Pessoa și Kurtovici a contat în modul de exprimare al echipei de la Dunăre și, nu în ultimul rând, prestația puțin ciudată a celor doi arbitri gălățeni Basso și Tofan care au favorizat, în anumite momente Dacia Mioveni, au dus la acest deznodământ. Dar nu este mai puțin adevărat faptul că la meciurile din acest an, unele handbaliste de la HC Dunărea au făcut figurație în teren. La acest joc, de exemplu, pot fi remarcate trei jucătoare, Rodrigues, Araujo și portarul Ana Caraman, braileanca având o prestație foarte bună în repriza a doua. Celelalte au mers în plimbare în această etapă.

Despre meciul în sine sunt puține cuvinte de spus. Jocul a fost controlat de Dacia Mioveni care a condus cu 3-1 în minutul 6 și cu 7-4 șase minute mai târziu. Quintino a egalat la 8-8 la jumătatea primei reprize și se părea că echipa brăileană poate trece la cârma partidei. însă pe tabelă nu s-au consemnat răsturnări de scor ci doar alte trei egalități, ultima la 11-11, în minutul 21 când a marcat Quintino. Din acest moment HC Dunărea nu a mai înscris timp de șapte minute, Dacia Mioveni s-a desprins la patru lungimi, 15-11, în minutul 26, iar la pauză a avut un avans de trei goluri, 16-13.

Formația gazdă a început bine repriza a doua și, în minutul 33, conducea cu 18-13. Dacia Mioveni a avut un avans liniștitor, de 3-4 goluri până în minutul 57, când HC Dunărea, după ce a marcat Araujo, s-a apropiat la un singur gol, 26-27. Echipa gazdă a gestionat foarte bine finalul de meci și s-a impus cu 30-27. HC Dunărea a suferit cea de a patra înfrângere și încheie turul Ligii Florilor pe poziția a 6-a.

Pentru HC Dunărea au marcat Rodrigues 12 goluri, Araujo 6, Da Rocha 3, Quintino 2, Sazdovska 2, Udriștioiu 1, Epureanu 1, iar de la Dacia Mioveni cea mai bună marcatoare a fost Alexandra Georgescu cu 15 reușite.