HC Dunărea a pierdut, 24-27, meciul cu CSM București

* handbalistele echipei brăilene vor fi în Polivalentă, la Final Four, în acest weekend, doar în calitate de spectatoare

După calificarea dramatică, la loviturile de departajare, de la 7 metri, în partida cu Măgura Cisnădie, HC Dunărea nu a avut nicio șansă în fața campioanei en titre, CSM București.

Formația brăileană a jucat la nivelul adversarei doar în primul sfert de oră. După aceea CSM București a făcut legea în teren, a condus și la o diferență de 9 goluri și s-a impus mai lejer decât o arată scorul final.

Începutul partidei a fost unul echilibrat. HC Dunărea a condus cu 1-0, 6-5 și 7-6 dar în minutul 13 Klicovac a egalat la 7-7. Din acest moment CSM-ul a înscris de șase ori la rând și în minutul 13 conducea cu 13-7, grație unor goluri spectaculoase înscrise de Neagu și Martin. Iar acest declaj s-a regăsit pe tabelă, în favoarea echipei campioane en titre și la pauză, 17-11.

În condițiile în care Pessoa și Șerban au prins o zi foarte slabă, iar în atac jucătoarele pregătite de Morten Soubac au ratat impardonabil, CSM-ul a defilat spre un succes normal, ținând cont de valoarea jucătoarelor pregătite de Adi Vasile.

Campioana a condus cu 19-11 în minutul 32, cu 28-20 în minutul 34 dar CSM București a avut și un avantaj de nouă lungimi, 22-13, în minutul 41. Formația bucureșteană a oprit motoarele iar HC Dunărea a reușit să se apropie, în final la trei goluri, 24-27.

În acest weekend în Sala Polivalentă din Brăila se va disputa Final Four-ul Cupei României la care vor participa Rapid București, SCM Buzău, CSM București și HC Zalău.

Un turneu la care handbalistele de la HC Dunărea vor participa doar în calitate de spectatoare.

Pentru HC Dunărea au marcat Quintino 5 goluri, Araujo 4, Kanaval 4, Rodrigues 3, Tamires 3, Kurtovic 2, Da Silva 2, Sazdovska 1, iar pentru CSM București au marcat Neagu 6 goluri, Martin 5, Klicovac 4, Smeets 4, Omoregie 3, Broch 2, Ramusovic 2, Arntzen 1.