HC Dunărea a pierdut, 23-26, meciul decisiv cu SCM Craiova

HC Dunărea a ratat toate obiectivele în sezonul competiţional 2014-2015, nu a intrat între primele patru echipe în Cupa României, fiind scoasă ruşinos din competiţie de o formaţie care s-a luptat tot timpul pentru a nu retrograda, Neptun Constanţa, iar în campionat s-a clasat pe poziţia a şasea, după turneul play off. Dacă toate handbalistele brăilene ar fi jucat la potenţialul valoric de care dispun, HC Dunărea era printre fruntaşele acestei ediţii de campionat, aşa a fost doar o echipă de pluton. La Craiova gruparea de la Dunăre s-a făcut de râs în meciul decisiv, care deşi s-a încheiat la un scor destul de strâns, a fost la discreţia craiovencelor. Numai datorită faptului că oltencele au slăbit ritmul pe final de meci a făcut ca scorul să nu fie unul drastic. Handbalistele pregătite de Alexandrina Soare au fost de nerecunoscut în prima jumătate a meciului. Brăilencele au înscris pentru prima dată în minutul 16, apoi au primit cinci goluri la rând, iar SCM Craiova avea un avans de nouă lungimi, 10-1, în minutul 22. Până la pauză gazdele au mai înscris de trei ori, iar formaţia vizitatoare de cinci ori, scorul după primele 30 de minute fiind 14-6 în favoarea elevelor lui Aurelian Roşca.
În repriza a doua SCM Craiova a făcut legea în teren şi şi-a menţinut un avans de şapte goluri, unul liniştitor în condiţiile în care formaţia vizitatoare a făcut doar act de prezenţă.
HC Dunărea a încheiat campionatul pe locul al şaselea, unul care nu este în concordanţă cu valoarea lotului, ceea ce înseamnă că nu toate jucătoarele şi-au apărat corect şansele pe parcursul acestei stagiuni. Deci, este momentul unei analize serioase şi o remaniere drastică a lotului. Altfel, miliardele de lei vechi alocate de administraţia locală se vor duce pe apa sâmbetei şi în sezonul care va urma.
Pentru SCM Craiova au marcat Ianaşi 5 goluri, Tiron 5, Florica 4, Tănăsie 3, Apipie 3, Cioaric 3, Eidem 2, Lazarin 1, iar pentru HC Dunărea, Brot 6 goluri, Czeczi 5, Moldovan 4, Horjea 4, Gheorghe 1, Perianu 1, Boldyreva 1, Marchidanu 1.