HC Dunărea a pierdut, 19-22, și returul cu Măgura Cisnădie

* fără jumătate dintre titulare, formația brăileană a înregistrat a 11-a înfrângere și a ajuns pe locul al 9-lea în clasament

Cu jumătate dintre titulare accidentate, HC Dunărea nu a avut replică în fața Măgurei Cisnădie și a pierdut la trei goluri, 19-22. Da Rocha a fost cea mai bună jucătoare a echipei gazdă. S-au mai ridicat la înălțimea adversarei Araujo, Coteț și, în anumite momente, portarii Șerban și Pessoa. Galeria a făcut o atmosferă frumoasă în prima repriză, însă în repriza a doua fanii din tribună și-au apostrofat în mai multe rânduri favoritele.

Meciul din Polivalentă a fost echilibrat doar în primele 13 minute, perioadă în care HC Dunărea a condus la un gol. Kurtovic a deschis scorul în primul minut, Coteț a marcat pentru 2-1, în minutul 4. A fost 3-2 după ce a înscris Da Rocha (min. 8) și 4-3 după reușita Amandei Kurtovic, din aruncare de la 7 metri. Dar de la 5-5, în minutul 13, Măgura Cisnădie a înscris de cinci ori și conducea cu 10-5 în minutul 23. Echipa din Cisnădie a avut șase lungimi avans, 14-8, după primele 30 de minute.

Handbalistele pregătite de Alexandru Veber au ținut ritmul ridicat și în repriza a doua și, fără niciun fel de emoții, s-au impus cu 22-19.

“Principalul motiv pentru rezultatul din acest meci este că nu am avut jumătate din echipă, am jucat fără Sazdovska și fără Rodrigues, ceea ce este prea mult. Dacă calculăm de la începutul sezonului, lipsește mai mult de jumătate din echipă, 7-8 jucătoare. A fost greu, am făcut tot posibilul, am jucat cu trei pivoți și cu multe jucătoare tinere care nu sunt la același nivel cu cele de la Cisnădie. Am încercat, însă diferența la final nu a fost decât de trei goluri. Nu putem fi fericiți, însă am dat tot ce am putut”, a declarat antrenorul Neven Hrupec.

“În acest meci s-a simțit atât lipsa jucătoarelor accidentate, cât și fazele de atac. Ne pare rău că am pierdut și sperăm ca următorul meci să-l facem mai bun și să luăm cele trei puncte. Ne dorim să ocupăm un loc cât mai bun în campionat. Mulțumim galeriei și suporterilor care ne-au fost alături la această partidă și îi rugăm să ofere în continuare sprijin echipei. Hai, Brăila!”, a declarat Mirabela Coteț, pivotul echipei HC Dunărea.

Pentru HC Dunărea au marcat: Da Rocha 6 goluri, Kurtovic 4, Araujo 3, Epureanu 2, Pessoa 1, Tamires 1, Balog 1, Coteț 1.