HC Dunărea a obținut al treilea succes consecutiv

• conform așteptărilor, echipa antrenată de Costică Buceschi a câștigat, 27-23, la HC Zalău • a fost însă o victorie cu emoții • Pessoa și Kristina Liscevic au fost jucătoarele meciului

HC Dunărea a reușit să bifeze al treilea succes consecutiv, 27-23, în deplasare, la HC Zalău, însă jocul echipei brăilene a avut multe oscilații în evoluția sa. Pessoa a avut un rol determinant în obținerea acestui succes, iar de departe MVP-ul partidei a fost Kristina Liscevic, autoare a 10 goluri.

Partida nu a început sub cele mai bune auspicii pentru formația brăileană. Lazic a marcat pentru echipa gazdă, apoi, după reușitele Gabrielei Vrabie și Robertei Stamin, HC Zalău s-a desprins la 3-0 în minutul 3. Gonzalez a înscris pentru prima dată pentru HC Dunărea în minutul 4, dar în continuare echipa lui Gheorghe Tadici a evoluat foarte bine și, în minutul 14, conducea cu 8-2. Berbece a fost eliminată 2 minute iar Liscevic a marcat, din aruncare de la 7 metri, al treilea gol pentru echipa vizitatoare.

Din acest moment HC Dunărea a evoluat foarte bine în apărare, a marcat la aproape toate atacurile pe care le-a avut și, în minutul 25, a restabilit egalitatea, grație reușitei Anetei Udriștoiu. S-a mai consemnat o egalitate, 10-10, după care Sazdovka, Udriștoiu și Liscevic au marcat și, cu un minut înainte de pauză, HC Dunărea avea trei lungimi avans, 13-10. Vrabie a marcat ultimul gol al primei părți a jocului, astfel că la pauză formația de la Dunăre conducea cu 13-11.

Cu toate că finalul primei părți arăta o HC Dunărea ca prim solistă în meci, adevărul a fost cu totul altul în partea a doua. Formația brăileană a avut multe oscilații în joc și, deși a condus cu 14-11 în minutul 33 și cu 18-15 în minutul 39, Zalăul lui Tadici a egalat, 20-20, gol Pricop în minutul 47. Liscevic a marcat de la 7 metri și a adus-o din nou în avantaj, 21-20. Jocul a continuat în aceeași notă de echilibru, însă cu un plus la capitolul experiență, HC Dunărea s-a impus la Zalău cu 27-23.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 10 goluri, Araujo 4, Da Rocha 3, Udriștoiu 2, Balog 2, Sazdovska 2, Quintino 2, Gonzalez 1, Venancio 1.