HC Dunărea a marcat 40 de goluri la Zalău | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

HC Dunărea a marcat 40 de goluri la Zalău

* victorie scontată * formația brăileană a dictat ritmul jocului și s-a impus cu 40-25 în partida cu HC Zalău

Victorie la scor, 40-25 scontată, în favoarea echipei HC Dunărea, echipă de cupele europene, în deplasare la HC Zalău o formație modestă care are ca obiectiv doar menținerea în Liga Florilor.

Echilibrul în partida HC Zalău – HC Dunărea Brăila s-a menținut doar 12 minute. Naumenko a deschis scorul pentru echipa gazdă, Popa a egalat în minutul 2, s-a mai consemnat o egalitate la 3-3, după care HC Dunărea a marcat prin Jezic și Popa și, în minutul 7, conducea cu 5-3. Zalăul lui Tadici a egalat la 5-5 și a fost ultima dată în acest meci în care tabela a consemnat un rezultat de egalitate. O “dublă” semnată de Gonzalez și un gol realizat de Jezic au făcut ca echipa brăileană să se distanțeze la trei lungimi, 8-5, în minutul 11. Din acest moment echipa pregătită de Jan Leslie și Cristian Preda a etalat un handbal eficient, spectaculos și a pus un decalaj de șapte goluri, 14-7, între ea și echipa gazdă. Aceeași diferență era pe tabelă în minutul 20, 17-10. A urmat un moment greu pentru HC Dunărea care a trebuit să joace timp de 29 de secunde în dublă inferioritate, însă echipa brăileană nu a scăzut turația și, după primele 30 de minute, conducea cu 22-17.

Repriza a doua nu a avut istoric. Ea a fost controlată la fel de eficient de gruparea de la Dunăre care s-a despris la zece lungimi, 28-18, în minutul 40, după golul semnat de Oana Borș.

Formația brăileană și-a mărit avantajul și s-a impus cu 40-25, ultimele două goluri fiind marcate de Liliana Venancio.

Pentru HC Zalău au marcat: Lazic 9 goluri, Niță 5, Naumenko 3, Abdallah 2, Bălăceanu 2, Danilescu 1, Mouna 1, Moisin 1, Vintilă 1. Rus a avut 4 intervenții.

Pentru HC Dunărea au marcat: Jezic 9 goluri, Gonzalez 6, Lixăndroiu 3, Michalak 3, Borș 3, Popa 3, Raicea 2, Schmelzer 2,Venancio 2, Kovarova 2, Mohamed 2, Milosavljevic 2, Kanaval 1. Șerban a avut 5 intervenții, Trusova 3 intervenții.