HC Dunărea, la un minut de a realiza surpriza campionatului

• formaţia pregătită de Aurelian Roşca a pierdut la un singur gol, 26-25, pe terenul liderului la zi în Liga Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea

După duşul rece de la Slobozia din Cupă, HC Dunărea a avut o prestaţie foarte bună pe terenul liderului la zi al Ligii Florilor, SCM Rămnicu Vâlcea, unde a pierdut la doar un gol, 26-25.

S-a văzut din nou mâna antrenorului Aurelian Roşca, acesta fiind ajutat de directorul sportiv, Sorinel Meca, şi delegatul Claudiu Pisică. Iar în tribună au fost prezenţi preşedintele şi vicepreşedintele clubului brăilean, George Caranica respectiv Marian Neta.

Meciul a fost controlat de echipa pregătită de Florentin Pera, dar cu toate că au avut şi 7 goluri avans, vâlcencele au tremurat pe final pentru acest succes care le meţine cu prima şansă la obţinerea titlului de campioane ale României.

Iryna Glibko a ratat prima ocazie a partidei apoi Tudor şi Dache au marcat, iar formaţia brăileană s-a desprins la 2-0 în minutul 4, aceasta fiind şi singura dată când HC Dunărea a condus în acest meci. Glibko şi Lopez au restabilit egalitatea în minutul 6, iar SCM Râmnicu Vâlcea a mai înscris de două ori şi, în minutul 9, conducea cu 4-2. Vătu a redus din diferenţă dar echipa lui Florentin Pera a avut o perioadă foarte bună de joc şi, în minutul 20, după golul semnat de Vasileuskaya, s-a desprins la şapte lungimi, 11-4. HC Dunărea a dat semne de revenire pe finalul primului act al meciului însă la pauză echipa gazdă a condus cu 16-11.

Repriza a doua a început tot în nota de dominare a oltencelor, însă treptat Aurelian Roşca a reuşit să-şi mobilizeze elevele în teren, iar acestea au evoluat foarte bine atât în faza de apărare cât şi în cea de atac. HC Dunărea s-a apropiat la trei goluri, 22-19, scor la care Dobre a apărat un 7 metri executat de Glibko. Formaţia brăileană s-a apropiat apoi la doar un singur gol, 22-21 şi tot acelaşi decalaj, 23-22, se consemna pe tabelă, în favoarea gazdelor, şi în minutul 52.

SCM-ul a reuşit să înscrie trei goluri, însă HC Dunărea a reuşit să se apropie din nou la un punct, 26-25 în minutul 59. Gazdele au gestionat însă foarte bine ultimul atac şi au reuşit să câştige acest meci şi să facă un pas mare spre titlul de campioane ale României.

Fetele s-au mobilizat exemplar, au evoluat cu dăruire şi au luptat până în ultima clipă pentru un rezultat pozitiv. Am dat emoţii, probabil viitoarei campioane a României. Le felicit pe jucătoare şi nu în ultimul rând pe antrenorul Aurelian Roşca şi pe directorul sportiv, Sorinel Meca, pentru felul în care au pregătit şi au abordat acest meci”, ne-a declarat George Caranica, preşedintele HC Dunărea.

În etapa următoare, HC Dunărea stă pentru că echipa pe care urma să o întâlnească, CSM Roman, s-a retras din campionat, din tur.

Pentru HC Dunărea au marcat Cătălina Preda 6 goluri, Alina Vătu 4, Diana Munteanu 4, Nicoleta Tudor 3, Diana Axinte 3, Nicoleta Safta 2, Natasha Krnic 1, Elena Dache 1, Carmina Manea 1, iar pentru CSM Rm. Vâlcea au înscris Glibko 6 goluri, Fernandez 5, Vasilevska 4, Popa 3, Lopez 2, Băcăoanu 2, Badea 1, Pricopi 1, Petrovic 1.