HC Dunărea II, învinsă cu 31-23 de HCF Piatra Neamţ

• brăilencele au ţinut pasul cu adversarele lor doar în prima repriză • partida a contat pentru etapa a 13-a a Diviziei A

Echipa a doua a clubului HC Dunărea a pierdut cu 31-23, duminică, disputa cu formaţia de pe locul al treilea din grupa A, a Diviziei A, HCF Piatra Neamţ, partidă contând pentru etapa a 13-a a acestui eşalon handbalistic. Un meci în care formaţia brăileană, cu o singură excepţie, cea a Alinei Vătu, a trimis în teren o echipă cu cea mai scăzută medie de vârstă din această grupă a Diviziei A, jucătoarele fiind sub 18 ani. Din această cauză, HC Dunărea II a ţinut ritmul cu adversara sa doar în prima repriză.

Satelitul formaţiei brăilene a marcat primul gol al partidei prin Alexandra Vrabie şi a mai condus cu 2-1 după ce Alina Vătu a transformat o aruncare de la 7 metri. Cele două combatante au mers apoi cap la cap, a fost 8-8, în minutul 12, scor la care nemţencele au avut o perioadă de joc mai bună asftel că după primul sfert de oră aveau trei goluri avans, 11-8. Echipa pregătită de Cristian Preda şi Eugen Jelesneac a avut o tresărire de orgoliu şi a egalat la 12-12 când mai erau şase minute de joc din prima repriză. Finalul primului act a fost echilibrat însă cu o uşoară dominare a echipei vizitatoare care a reuşit să plece la cabine cu un avantaj de două goluri, 15-13.

Repriza a doua a fost controlată cap coadă de HCF Piatra Neamţ. Echipa vizitatoare a condus cu 20-15 în minutul 37 şi cu 31-22 în minutul 59, pentru ca în final să se impună la o diferenţă de opt goluri, 31-23.

În etapa a 14-a, HC Dunărea II Brăila, locul al patrulea după această rundă, va evolua tot pe teren propriu în compania  ACS UAIC CNOT Iaşi.

Pentru HC Dunărea II au marcat Alina Vătu 10 goluri, Alexandra Vrabie 6, Ştefania Epureanu 4, Alexandra Oprea 2, Mirabela Coteţ 1. Au mai jucat portarii Ana Maria Micu şi Elena Caraman şi jucătoarele de câmp Iulia Sava, Diana Gaşpar, Anca Chirică, Nicoleta Popa, Delia Luca.

Pentru HCF Piatra Neamţ au înscris Flavia Doreanu 9 goluri, Anca Oancea 8, Simona Miron 5, Rebeca Roşca 3, Andreea Creangă 3, Petronela Dada 3.