HC Dunărea a fost învinsă în Polivalentă, cu 31-27, de SCM Râmnicu Vâlcea

• handbalistele formaţiei brăilene au avut o prestaţie superioră partidelor anterioare

Conform aşteptărilor, SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus în Polivalentă cu 31-27, în partida cu HC Dunărea, după un joc destul de bun al brăilencelor. Însă nici echipa antrenată de fostul tehnician al Brăilei, Florentin Pera, nu a forţat o desprindere mai mare ci a jucat doar la rezultat.

HC Dunărea a înscris primul gol abia în minutul 5, iar trei minute mai târziu SCM-ul conducea cu 4-1. Coordonată de pe margine de directorul tehnic, Sorinel Meca, formaţia brăileană a reuşit să se apropie de două ori la două lungimi de adversara sa însă echipa vizitaoare a restabilit diferenţa de patru goluri, iar acest declaj s-a înregistrat pe tabela de marcaj şi la finalul primelor 30 de minute.

La şase minute de la reluare, vâlcencele s-au desprins la 22-16, iar diferenţa de 5-6 goluri s-a menţinut până aproape de finalul partidei, când Alina Vătu a reuşit “dubla” şi partida s-a încheiat cu scorul de 31-27 în favoarea oltencelor.

“De data aceasta, handbalistele noastre au făcut un joc foarte bun, cu o echipă valoroasă, care a bătul CSM-ul de două ori la Bucureşti, iar această afirmaţie este întărită de rezultatul meciului. Eu le felicit pe handbaliste pentru dăruire. Suntem pe locul 12, mergem la Roman să câştigăm şi apoi cu un moral bun să adunăm cât mai multe puncte”, a declarat profesorul Sorinel Meca la finalul partidei.

Pentru HC Dunărea au marcat Alina Vătu 8 goluri, Elena Dache 6, Nicoleta Safta 4, Nicoleta Tudor 4, Diana Axinte 3, Ana Maria Berescu 1, Diana Munteanu 1.  Au mai jucat portarii Marina Razum şi Gabriela Dobre şi jucătoarele de câmp Cristina Gheorghe şi Iryna Shutska.

Pentru SCM Rm. Vâlcea au înscris Ana Popa 9 goluri, da Silva 7, Natalia Vasilevskaya 6, Alicia Fernandez 5, Marta Lopez 2, Elena Băcăoanu 1, Iryna Glibko 1.